Tadı kaçan esnaf: Geçinemiyoruz

Ramazan ayı içerisinde olduğumuz bu günlerde zamlar tat kaçırmaya başladı. Hem vatandaşı hem esnafı huzursuz eden bu durum Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında bulunan tatlıların da tadını kaçırdı. Tatlı fiyatları ile el yakarken, zamlardan dolayı geçinemediğine dikkat çeken esnaflar dertlerini anlattı.

‘YÜZDE 400 ZAMLANDI’

İşletmeci Murat İlhan; ''Şu anda sattığımız hiçbir üründen kar elde etmemekteyiz. Geçen sene 100 TL'ye aldığımız bir ürün şuan yüzde 400 zam yemiş. Bu şekilde kar elde edemiyoruz. Çiçek yağı geçen yıl 5 litresi 25 TL iken şu an 5 litresini 150 TL'ye alıyoruz'' dedi. Vatandaştan da tepki aldıklarını belirten İlhan, “Yaptığımız zamlar yüzde 50 ama aldığımız ürünler yüzde 400 zamlı. Bundan dolayı halkta haklı olarak şikayette bulunuyor” dedi. 

Müşterinin alım gücünün düştüğüne dikkat çeken İlhan, “Gelen müşteriler devamlı şikayet halinde. Daha önce 1-1.50'ye sattığımız ürünün şu anda mecburiyetten dolayı yüzde 50-70 zamlı şekilde satıyoruz” dedi.

GEÇİNEMİYORUZ

Fiyatlar hakkında bilgi veren İlhan; “Baklavanın önceki fiyatı 20 TL iken şimdi baklavanın kilosunu 50 TL'ye satıyoruz. Yani yüzde 150 zam demek. Tatlının kilosu şu an 30 TL ama bize gelen ürünler yüzde 400 zamlı, biz bundan kar elde etmemekteyiz” diyerek zor zamanlardan geçtiklerini anlattı.

İlhan, “Bizim kar marjımızdan düşüyor. Biz bundan kar elde etmemekteyiz. Sadece çarkımız dönsün, kiramızı çıkaralım, vergimizi ödeyelim sadece bundan ibaret cebimize koyduğumuz bir şey yok. Zorla karnımızı doyuruyoruz. Geçinemiyoruz. Esnaf olarak biz geçinemiyoruz. Sadece dükkanın döngüsünü çevirebiliyoruz'' diyerek konuşmasını noktaladı.

İsminin yayınlanmasını istemeyen bir başka tatlıcı esnafı da, fiyatların yüksek olmasından dert yanarak, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Günü kurtarmaya çalışıyoruz. Ramazan dolayısıyla işlerimiz her ne kadar yoğun olsa da önceki yıllarla kıyaslandığında yarı yarıya düşmüş durumda. Şu an sadece iş yerini kapatmamak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Tatlıcı ustası da, “Yaptığımız işten tat almamaya başladık. Bugün 5 liraya aldığımız ürünü yarın kaç liraya alacağımız belli değil. Alamıyoruz. O nedenle de zor günler yaşıyoruz” dedi.

- Mardin Haber Ajansı, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/9901329/tadi-kacan-esnaf-gecinemiyoruz