Her gün önceki günden daha pahalı

Fiyatlar yerinde durmuyor. Nereye gidersem bir gün önce fiyatını sorduğum ürün için yüzde 25 daha fazla söyleniyor. Aklım almaz oldu. Her gün değişen fiyatlar nedeniyle ne alışveriş yapabiliyorum ne de iş yapabiliyorum. Nasıl olacak, nereye kadar böyle devam edecek düşünmekten kafamı alamıyorum. Sadece ben mi böyleyim? Kendi kendime söylenip duruyorum. Acaba sadece ben mi böyleyim?

Kendi kendime düşünürken, komşum kapıdan çıkıp, kendi kendine söylenmeye başladı. Ne olduğunu soruyorum. Onun da derdi fiyatlarmış. Müşterisine dün verdiği fiyat ile bugün verdiği fiyat arasındaki farka dikkat çekiyor. Dün 680 lira olan ürün bugün 820 lira. Bu nasıl iş? Ne yapacağım ben? Kendi kendine sorup duruyor. Bana bakıyor ve devam ediyor: “Şimdi müşterileri aradım. Fiyatın güncellendiğini söyledim. Her ikisi de iptal etti işleri. Nasıl yapacağım. Her gün böyle. Her gün işler iptal ediliyor.”

Komşumu düşünüyorum bir taraftan bir taraftan da kendimi. Ne yapacağız gerçekten bu şekilde. Fiyatlar her gün değişiyor. Adına da güncelleme diyorlar. İnsanız kendimizi güncelleyebilir miyiz? Bilemiyorum. Düşünüp duruyorum. Nereye kadar bu şekilde devam edecek.

Devam etmez dediğinizi duyar gibi oluyorum ama kendimi bildim bileli devam etmez dediğimiz her şey devam ediyor. Bu durumda sanki devam edecek bu şekilde. Her gün bir sonraki günden daha ucuz. Her gün bir önceki günden daha pahalı.

Dükkanı kapatıp gitsek mi? Ne yapalım? Bilmiyorum inanın. Kapatmak da çözüm değil. Onu da görüyorum ama anlaşılan gidişat bu şekilde olursa kapatmak dışında bir şansımız kalır mı bilemiyorum. Bakalım. Kısmet artık. Hayırlar dileyelim. Psikolojimizi sağlam tutalım. Kendimize mukayyet olalım. Bunun dışında bir şey gelmiyor elden.

Hadi şimdi bu sinir bozucu yazıyı silin aklınızdan ve kendinize mukayyet olun.

- Mardin Haber Ajansı, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/9662245/her-gun-onceki-gunden-daha-pahali