Günümüzün Dünyası Metaverse

Son yıllarda hayatımıza yeni bir kavram girdi; Metaverse. Peki, nedir bu metaverse?

Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilen metaverse, pek çok dijital ortamın ve aracın birleşmesinden ortaya çıkan platform olarak tanımlanabilir. Ağırlıklı olarak merkeziyetsizdir. Dolayısıyla hiçbir merkeze bağlı olmadan çalışmaktadır. Genellikle kendi kripto para birime sahiptir ve bu kripto para birimiyle alışveriş yapılabilmektedir.

Büyük teknoloji şirketlerin büyük çoğunluğu metaverse’e yatırım yapmaktadır. Özellikle Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır. Facebook ile birlikte Microsoft, Coca-Cola, Nike, Dolce&Gabbana gibi pek çok büyük şirket de metaverse özelinde yatırımlarını gerçekleştirmektedir. Bu şirketlerin bir kısmı metaverse evreni oluşturmakta iken, bir kısmı da var olan metaverse evrenlerine kendi markalarını entegre etmektedir.

Dünyada en çok bilinen ve en popüler Metaverse platformları:

Axie Infinity (AXS),

Decentraland (MANA),

The Sandbox (SAND),

Starlink (Starl),

Ceek VR (CEEK),

DEXGAME (DXGM),

Ülkemizde de metaverse trendi büyük kitlelere ulaşmış durumda. Bu kitleler, metaverse şirketlerine hem bireysel hem de kurumsal yatırımlarını yapmakta. Aynı zamanda ülkemizde metaverse evreni oluşturan şirketler de bulunuyor. Bu şirketlerin başında gelen DEXGame, oluşturduğu metaverse evreni ile oyun sektörünün tamamını kapsıyor. Bireysel oyunculardan, e-spor takımlarına, NFT sanatçılarından oyun ekipmanı üreten ve satan şirketlere kadar pek çok farklı kitleye hitap ediyor. Yatırım tavsiyesi olmamakla beraber kullanıcılarına oyna-kazan modeli sunan DEXGame’in oluşturduğu metaverse evrenini incelemenizi ÖNERİRİM...

- Mardin Haber Ajansı, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/9653692/gunumuzun-dunyasi-metaverse