Murat Akgül Yazdı: Tesbihçi

Murat Akgül
Murat Akgül

Mardin'de nereye kafamızı çevirsek, çerezci, leblebici, telkari, gümüş, sabun, çörek, kuyumcu ve tesbihçi görüyoruz. Herkes bir şeyler alıyor, bir şeyler satıyor. Bütün mekanlar, işletmeler o kadar lüks hale gelmiş ki, kimse neyin ne olduğunu pek anlamıyor. Bir kaç esnaf dışında herkes neyi kaça satarım onun hesabını yapıyor. Bu hesap da kalitesiz ürünlerin piyasada dolaşmasına sebep oluyor.


Yazımın konusu başlığından anlaşılacağı üzere tesbih ve tesbih satan esnaf. Tesbih bakıyorum uzun zamandır. Kehribar kaliteli bir tesbih olsun ama fiyatı da uygun olsun istiyorum. Tesbihten anlamıyorum. Bu nedenle de almadan önce hep bilen birini yanımda götürmeye özen gösteriyorum. Henüz alamadım. 


Çünkü, ateş kehribar, sıkma kehribar, toz kehribar gibi çeşitleri var. Muhtemelen başka çeşitleri de bulunuyor. 


Bilen dostumla gittiğim mekanlarda neredeyse her tespih için 500 lirayla 1500 lira arasında fiyat veriliyor. Verilen fiyatları karşılaştırınca almaktan vazgeçiyorum. Mesela bilen dostumun toz dediği ve en kalitesiz olduğunu öğrendiğim kehribar için 500 lira fiyat çekiliyor. Ve övgüyle dolu bu sözlerden sonra verilen bu fiyat karşısında bilen dostum da şaşırıyor. 


Esnafın yanında tesbihten anlamıyor gibi davranan dostum "Taş çatlasa 100 lira bu tesbihin fiyatı" diyor. Ama esnafın verdiği fiyat 500 lira. Hal böyle olunca bin 500 lira denilen tesbihi almaktan çekiniyor insan. 


Bu arayış içinde önceki günlerde tek başıma gezerken bir yaşlı tesbih ustasına denk geldim. Tesbihleri sordum. Tek tek anlattı ve şunu söyledi: "Bendeki tesbihler hepsi toz kehribar. Yani en kalitesiz, kehribarın en ucuz hali. Çarşıdaki tesbihlerin de nereden bakarsanız yüzde 70'i bu şekilde. Kaliteli satan yok mu? Var. Ama bendekiler en kötü kehribardan yapılıyor. Fiyatı da 100 liraya veriyorum ama sana 60 lira olsun. Bugün naylon tesbihler bile 50 lira. 60 yıldır bu Çarşıdayım. Eskiden tesbih neyden hangi kehribardan yapılmışsa olduğu gibi söylenerdi. Şimdi öyle mi?"


Bana kaliteli bir kehribar tesbihi hak ettiği fiyata getireceğini söyledi. Sayesinde yakın zamanda kaliteli bir kehribar tesbih sahibi olacak olmanın keyfiyle bu yazıyı sizinle paylaşıyorum. 

- Mardin Haber Ajansı, Murat Akgül tarafından kaleme alındı
https://mardinhaber.com.tr/makale/10397863/murat-akgul/murat-akgul-yazdi-tesbihci