Cemal Çetin Yazdı: Buğdaylar Sararırken

Cemal Çetin
Cemal Çetin

Mardin Ovasına bakınca yavaştan sararmaya başlayan buğday tarlalarını görüyorum. Yeşilin içinde buğdaylar sararmaya başlamış, hasat dönemine doğru hazırlanıyor. 

Susuz yerler yine kurudu bu yıl. Çiftçiler bu nedenle üzülmedi değil. Ama umutlarını sulu arazilere bağladılar. Muhtemelen sulu arazilerde verim yüksek olacak. Yine de kaygılar yok değil. Bu yıl kurak olacak diye bir kaygı var. Haklı bir kaygı ki, Nisan yağmurları etkili olmadı. Nisan yağmurlarının yağmamasından dolayı buğday tarlalarının verimsiz olması bir anlamda kaçınılmaz ama Mayıs yağmurlarının durumu umut edilmesini sağladı. 

Dolu yağışı da yaşandığından kaygılar var. Bakıp hep birlikte göreceğiz. Buğday tarlalarında durum nasıl olacak göreceğiz ama şu konuya değinerek devam edeyim. 

Buğday tarlaları her yıl sararırken, Mardin'in eşsiz görüntüsü ortaya çıkarken, benim başka bir kaygım var. Sonradan yine dile getireceğim ve uyarılar yapıp, kızacağım ama önden şimdiden yapayım dedim. 

Anız yakmaları. Evet, anızların ateşe verilmesi. Her yıl Mardin Ovasının başına bela olan anız yaklamaları, Mardin'in başına bela olan anız yakmaları. Anız yakmaları nedneiyle şehrin üstüne yağan küller. Evinin damında oturamayan bizler. 

Eyy Çiftçiler, lütfen buğdaylar sararırken, aklınızda olsun anız yakmak iyi bir şey değil. Yapmayın şunu.  

- Mardin Haber Ajansı, Cemal Çetin tarafından kaleme alındı
https://mardinhaber.com.tr/makale/10377616/cemal-cetin/cemal-cetin-yazdi-bugdaylar-sararirken