Serkan Kürt Yazdı: Kelebek

Serkan Kurt
Serkan Kurt

Bir sahafın tavsiyesi üzerine bir kitap aldım. Üzerinde hiçbir araştırma yapmadan okumayı tercih ettim. Kitap biraz uzundu,565 sayfayı buluyor. Genelde çok uzun sayfalı kitapları okumayı sevmem. Birçok kitabı yarıda bırakmışlığım vardır. Misal, Ivan Gonçarov tarafından yazılan Oblomov kitabını bir ay gibi bir sürede okumayı bitirmiştim. 


Tekrar uzun sayfaları barındıran bir kitabı daha okumaya başlayacaktım. Bir ayı göze alarak okumaya başladığım kitap iki günde bitti. Her uzun sayfalı kitaplar aynı değilmiş meğer! Kelebeği okuduktan sonra sayfalarının çokluğuna bakmaksızın her kitap okunabilinirmiş bunu anladım.


Şimdi gelelim Kelebeğe. Kelebek, Henri Charriere tarafından 1968 yılında yayımlanan ve yazarının başından geçenleri anlatan otobiyografik bir romandır. İşlemediği bir cinayetten, müebbet kürek cezasına çarptırıldığı sıra, Henri Charrière’in özgürlük mücadelesinin bir ifadesi olarak doğdu Kelebek. Çok genç yaşında tutkunu olduğu idealleri ve gelecek arzusu onu ‘insanca bir felsefe’ ve ‘üstün bir uygarlık’la tanıştırdı: Modern sistemin kokuşmuş yolları yerine Kızılderililer’in, cüzzamlıların, okuma yazma bilmeyen yoksul balıkçıların gerçek uygarlığıyla . Bir, iki, üç, dört, beş; bir, iki, üç, dört, beş. Ardı ardına sıralanan bu rakamlar aslında bir hücrenin uzunluğu: Bir uçtan bir uca beş adım. Tüm yaşamın göz önünden geçtiği beş adım. Hayallerle ve tutkularla atılan beş adım. Yargıçlara, mahkemeye ve insan kazanmak yerine kaybetmeye dayalı yargı sistemine atılan beş adım. Modern olarak nitelenen ülkelere atılan beş adım. Tüm duyguları iğdiş eden her türlü korkuyu insanın içine salan beş adım. Özgürlüğe ve geleceğe atılan beş adım. 


Özgürlüğü için bir adım geri atmayan Kelebek, 9 kes firardan sonra özgürlüğne kavuşuyor.


Kitabı okuyup soluğu kesilenlerden biriyim. Bu serüvende yer almanızı tavsiye ederim. Bir insan yeterki istesin başarı mutlaka bir gün gelecektir.


Kelebek bir özgürlük mücadelesi...

- Mardin Haber Ajansı, Serkan Kurt tarafından kaleme alındı
https://mardinhaber.com.tr/makale/10362379/serkan-kurt/serkan-kurt-yazdi-kelebek