Mardin’de Kürt Dil Bayramı Paneli düzenlendi

Kürt Dil Platformu, KESK, Mardin Barosu ve Mezopotamya Yazarlar Derneği tarafından Kürt Dil Bayramı dolayısıyla panel düzenlendi. Panele Azadi Hareketi’nden Ayetullah Aşitî, Mardin Barosu’ndan Av. Dilan Koç ve Yazar Ahmet Çelik konuşmacı olarak katılırken, programın moderatörlüğünü ise Mahir Mikailoğlu yaptı.

Ayetullah Aşitî, “Ol û Ziman/Din ve Dil”, Dilan Koç “Huquq û Ziman/Hukuk ve Dil”, Ahmet Çelik ise “Wêje û Ziman/ Edebiyat ve Dil” konularına dair sunumlarını yaptı.

Ayetullah Aşitî konuşmasında sistemin dini bir araç olarak kullandığını savunarak, dinin araç olarak kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Allah'ın gönderdiği dinin istismar edilmesine izin verilmemesi gerektiği belirten Aşiti, Allah'ın dinini istismar ederek, halkı kandıranlara inanmamak gerektiğini söyledi

Sunumunu yapan Av. Dilan Koç da, mahkemelerde Kürtçe’ye dönük uygulamaları anlattı. Koç, mahkeme salonlarında Kürtçe savunma yapılması yönünde kanunen bir engel olmadığını belirtirken, kanunu uygulayanların sorun yarattığını söyledi. Örnekler vererek, sunumunu yapan Koç, mahkeme salonlarında en büyük sorunlardan birinin tercüman olarak getirilen kişilerin yeterli Kürtçe bilmemesi olduğunu belirterek, “Yanlış çeviri yüzünden onlarca yıl hapis cezası alanlar oluyor” dedi.

Yine kanun uygulayıcılarının Kürtçe savunma hakkının kullanılması yönünde yeteri özen göstermediğini belirten Koç, mahkemelerde “Türkçe bildiği halde Kürtçe savunma yapmak isteyenlere yapılan yargılama sonucunda tercüman ücretinin ödettirilmek istenmesi Kürtçe savunmanın önünde engel oluyor” dedi. Bir başka engelin de Türkçe bilmediği halde Kürtçe savunma yapamayanlar olduğunu söyleyen Koç, “Yeteri kadar Türkçe bilmeyen insanlar bile ceza alma endişesiyle savunmalarını Türkçe yapmaya çekiniyorlar” dedi. Koç, yaşanan bu sıkıntıların çözümünün Kürtçe savunmanın önündeki her türlü engeli kaldırarak, Kürtçe anadilde eğitimin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekti.

Panel Yazar Ahmet Çelik’in sunumunun ardından sona erdi.

- Mardin Haber Ajansı, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/10228341/mardinde-kurt-dil-bayrami-paneli-duzenlendi