İlk arpa hasadı üzdü: 55 dönümden 1 ton çıkmadı

Hububat Ticaret Merkezi müzayede salonunda satışa sunulan Arpa Zahireci, esnafı  Ramazan Gür tarafından ilk ürün olması dolayısıyla sembolik bir fiyatla tonu  9.100 liradan satın alınırken, ilk üretimi yapan çiftçi Mehmet Nur Badıllı’ya Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter  24 Ayar altın hediye edildi.

Arpa olarak Mardin ovamızda susuz, kuru alanda ekimi gerçekleştiğinden, kuraklık nedeniyle son yıllarda ciddi kayıp yaşandığını ifade eden Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter bölge ihtiyacı olan arpanın dışardan geldiğini söyledi.

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Öter “Kızıltepe ovamız Mezopotamya’nın verimli toprakların merkezinde yer almaktadır. İlk hasat geldiği için çiftçimizde, esnafımızda bir heyecan yaşandı. Arpanın durumuna baktığımızda tane son derece zayıf ayrıca kuraklık nedeniyle çiftçinin ektiği tohum bile alamamış. Bu durumda kuru alanda üretim yapan çiftçilerimiz için 2022 yılı tıpkı 2021 yılı gibi ciddi verim kaybı yaşanacağı ortadadır. Bu vesileyle hükümet yetkililerimize çağrıda bulunuyorum susuz, kuru alanda üretim yapan ve ürünü telef olan çiftçilerimize gerekli yardımların yapılmasını bekliyoruz. Aksi halde çiftçi desteklenmezse bundan sonra kuru alandaki toprağa tohum atmaya cesaret edemez hale gelebilir.“ dedi

- Mardin Haber Ajansı, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/10218157/ilk-arpa-hasadi-uzdu-55-donumden-1-ton-cikmadi