Hakan Bekin Yazdı: Bayram Kalabalığı

Hakan Bekin
Hakan Bekin

Koronavirüs pandemisinde eve kapanan milyonlar, Bayram tatili de 3 gün olunca kendisini Mardin'e atmış başka yere gitmemiş gibiydiler. 

Ramazan Ayı gibi Ramazan Bayramı da geçip gitti. Bol bol akraba ziyaretleri, bol bol el öpmeler, bol bol bayramlaşmalar oldu bu süre içinde. Tabi bol bol da gezmek, eğlenmek. Benim aklımda Mardin'in kalabalığı kaldı. Bence birçok kişi de benim gibi düşünüyordur. Mardin ömrü boyunca böyle bir kalabalık görmedi. Evet, gerçekten görmedi. 

Koronavirüs pandemisinde eve kapanan milyonlar, Bayram tatili de 3 gün olunca kendisini Mardin'e atmış başka yere gitmemiş gibiydiler. 

İlk gün "Trafik yok gezmek çok rahat" diye yazdığım habere nispet yaparcasına bir kalabalık, nispet yaparcasına bir trafik teslim aldı bu şehri. Trafik Yenişehir'e kadar uzandı. İnsanlar yürüyerek, gidecekleri yere gitmek zorunda kaldı. Yürüyen kalabalıklar, gruplar ardı sıra tarihi kente giriş yaparken, kötü olanı herkes 1. Cadde üzerinde yürüyüp durdu. 

Ara sokaklara çok nadir insanlar girdi. Ara sokaklar bu nedenle boş kalırken, yolu bilenler, şehri bilenler ara sokaklardan rahatlıkla gezip, geçti. Fotoğraf çektirme kavgası bile yaşandı. Kalabalık o kadar fazlaydı ki; arkasına minare almak isteyen, arkasına kilise çanının kulesini almak isteyenler kimi zaman birbirine girdi. Neyse ki; çevrede sağ duyulu insanlar vardı da hemen arayı bulup, büyük bir olay çıkmasını engelledi. 

Dara Antik kentinde de manzara farklı değildi. Her karış alanda insanlar var, her tarafta fotoğraf çektirenler, insanı bezdiren toz ve kalabalık, kalabalık, kalabalık. 

Deyrülzafaran deseniz bence en büyük rezalet orada yaşandı bu Bayram. Giriş ücreti 20 liraya çıkarılmış. Öğrenci 10 lira. Çok büyük para. Medreselere girişler 5 lira yapıldı diye kıyamet koparan bizler adına utanmadım değil. Ama rezalet sadece giriş ücreti ile alakalı değil. Deyrülzafaran'a girememek. İçeride gruplar olduğu gerekçesiyle 40 dakika dışarıda beklediğiniz yetmiyor gibi bir de içeri girdikten sonra kapı önünde bekletilmeye devam ediyorsunuz. 

Kendi başınıza gezmenize izin yok. Sizi gruplara ayırıp, 50 kişiyi bir seferde hiçbir şey göremeyecek şekilde gezdirdiler. Manzara kötüydü. Üstüne normal zamanda gelindiğinde girilebilen bazı alanlar kapatılmış, sadece Süryani olanlar ve onların eşlik ettiği arkadaşları girebiliyordu. Hoş bir manzara değildi. 

Midyat ise bambaşka bir kalabalık. Mardin merkez gibi yürüyemiyor, hiç bir yere giremiyordunuz kalabalıktan. Konakların üstü dolmuş, içimden "aman yıkılacak" diye geçiriyordum. Giriş ücretlerine orada da zam yapılmış, Bayram adeta fırsata çevrilmiş. Kalabalığı görünce daha fazla gezmemeye karar verip geri döndük ama kalabalık aklımda kalmaya devam edecek. 

- Mardin Haber Ajansı, Hakan Bekin tarafından kaleme alındı
https://mardinhaber.com.tr/makale/10177653/hakan-bekin/hakan-bekin-yazdi-bayram-kalabaligi