Pazarın Şampiyonu: Erik

Çarşıda, pazarda, yakıt pompasında gün gün gelen zamlar, vatandaşı çileden çıkardı. Giyimden elektroniğe, gıdadan sebzeye kadar piyasanın her alanında zamlar görülüyor. Havalar ısınınca düşeceği söylenen fiyatlar havalar ısınmasına rağmen neredeyse düşmedi. Domatesi, biberi, patlıcanı, soğanı, patatesi halen el yakan fiyatlarla satılmaya devam ediyor. Pazar yerinin fiyatları neredeyse market fiyatlarıyla yarışıyor. En zaruri ihtiyaçlardan olan beslenme gereksinimini gidermek için pazara gelen vatandaşlar fiyat yüksekliği karşısında isyan etti.

ÖLDÜK, KİMSENİN HABERİ YOK

Esnafla yaptığımız röportajlar sırasında kendini tutamayan vatandaşlar  şikayatlerini bizim aracılığımız ile yetkililere iletmeye çalıştı. İsmini vermek istemeyen vatandaş, "Her şey pahalı, zam üstüne zam. Millet ne yapacağını bilmiyor. Açlıktan öldük, kimsenin haberi yok. Nedir bu böyle? Zam zam zam, fakirleri düşünmüyorsunuz" dedi. 

Hükümet yetkililerine seslenerek, artık milletin ne halde olduğunun görülmesini isteyen vatandaş, "Millete böyle yapmasınlar. Hükümet vardır ama hükümete kimse karışmıyor. Nedir bu milletin derdi, bizim halimiz Suriye gibi olacak" dedi. 

Tezgahtar Murat Danış, araya giren vatandaşı kast ederek; "Gördüğünüz gibi bir şey dememe gerek yok fiyatlar almış başını gidiyor" ifadelerinde bulundu. Alım gücünün her geçen gün düştüğünü anlatan Danış, üç beş kuruş kazandıklarını onunla da zar zor geçirdiklerini belirtti.


Fiyatlar hakkında bilgi veren tezgahtar Murat Danış, şöyle aktardı: 


Muz:15 TL, Çilek:20 TL, Kivi:14 TL, Domates:12 TL, Salatalık: 9 TL, Patlıcan ve Biber: 15 TL, Acı biber: 25 TL.

Özellikle havalar ısınmasına rağmen yaz meyvelerinin fiyat yüksekliği göze çarptı. 

Danış; "Pazarcılık mesleği de ölmüş durumda. Fiyatlar pahalı olduğu için kimse alışveriş de yapmıyor. Yer bedelleri ayrı, poşet fiyatları ayrı. 30 TL yer, 20 TL de çay bedeli ödüyoruz. Plastik kasalar hepsi fire, aldığımız fiyata dahi satamıyoruz" dedi. Danış, poşetin kilosunu eskiden 5 TL'ye aldıklarını şu an ise 30 TL'ye aldığını ekledi.

Danış, "Her şey ateş pahası, sıfırı tüketmiş durumdayız. Eldeki avuçtakini yiyiyoruz şu an cepten yiyiyoruz. Ahım şahım bir para kazanma olayı yok. Ekmek parası ya çıkıyor ya çıkmıyor. Günü geliyor zararla kapatıyoruz. Milletin derdi, hali ortada. Destek çıkılması lazım, bu fiyatlar nereye kadar böyle gidecek. Devlet tarafından destek çıkılsa iyi olur" ifadesinde bulundu. 

Tezgahtar Mehmet Yubaşçı da şunları ekledi: "Fiyatlar; Erik 40 TL, Çağla 25 TL, Çilek 20 TL olmak üzere fiyatlar değişiyor. Satışlar eskiye göre yarı yarıya düşmüş durumda. Müşteriler baya dert yanıyor. Alım gücü de yok insanların o yüzden şikayetçiler. Satışlar eskisine göre baya düşmüş. Bütün esnaf olarak geçim sıkıntısı çekiyoruz."

- Mardin Haber Ajansı, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/10071083/pazarin-sampiyonu-erik