Mutluluk Araştırması: Türkiye ne kadar mutlu?

Global araştırma şirketi Ipsos'un 14 Nisan'da açıkladığı Mutluluk Araştırması'nda, Türkiye'nin son 10 yılda mutluluğunu nasıl adım adım kaybettiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre Türkiye'de bugün mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 42. Bu oranla Türkiye araştırmanın kapsadığı 30 ülke arasında en son sırada.

Sözcü’den Özlen Ermiş Beyhan’ın haberine göre Ipsos’un araştırmasında 2011 yılında Türkiye’nin Mutluluk Araştırması’nda yüzde 89 ile 30 ülke içinde zirvede olduğu belirtildi. Yani vatandaşlarının mutlu olduğunu en fazla söylediği ülke konumundaydı.

MUTSUZLUKTA TEK RAKİBİMİZ YILLARDIR EKONOMİK BUHRANLA BOĞUŞAN ARJANTİN

2012 araştırmasında “mutlu” olduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oranı yüzde 83'e inerken, 2017'de daha keskin bir düşüşle yüzde 58'e, 2019'da ise yüzde 53'e gerileyen “mutluyum” diyenlerin oranı dibi görerek yüzde 42'ye kadar düşmüş durumda. Mutsuzlukta tek rakibimiz, büyük bir ekonomik buhran yaşayan Arjantin. Ülke ekonomisinin iflasına rağmen Arjantin'de mutlu insanların oranı Türkiye'den 6 puan yukarıda.

Araştırmada yer alan diğer detaylar ise şöyle:

30 ÜLKEDE ‘HİÇ MUTLU DEĞİLİM’ DİYENLERDE İLK SIRADAYIZ

–Araştırma, global ortalamada insanların yüzde 67'sinin kendini mutlu olarak tanımladığını ortaya koyuyor.

–30 ülkede 20.504 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada Türkiye “hiç mutlu değilim” diyenlerin oranı ile (%18) ilk sırada.

‘ÇOK MUTLUYUM’ DİYENLERİN ORANI SADECE YÜZDE 10

–Türkiye'de kendini çok mutlu olarak ifade edenler sadece yüzde 10. Yani 10 kişiden 1'i çok mutlu. Genellikle mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 32. Yüzde 41 ise çoğunlukla mutlu olmadığını söylüyor.

–10 yıl önce mutlulukta Türkiye yüzde 89 ilk sırada iken ardından gelen ülkeler Hindistan ve Avustralya’ydı. 2022 itibarıyla her iki ülke de sırasını korudu.

‘EN MUTLU’ İNSANLARIN ÜLKESİ

En mutlu insanların ülkesi ise artık yüzde 86 ile Hollanda.

- Mardin Haber Ajansı, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/10060339/mutluluk-arastirmasi-turkiye-ne-kadar-mutlu