Amedspor Asbaşkanı hakkında soruşturma

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Amedspor ve Fenerbahçe Kadın Futbol Takımları arasında oynanan maçtan sonra verdiği bir demeçte kullandığı söylemler gerekçesiyle Amedspor Asbaşkanı Cahit Akın hakkında soruşturma başlattı. TFF’ye bağlı Amatör Futbol Disiplin Kurulu Başkan Vekili Cafer Geyik imzasıyla Amed Sportif Faaliyetler Kulübü’ne gönderilen tebligatta, Kurul’un 20 Mart tarihinde yaptığı toplantıda, Cahit Akın’ın konuşması hatırlatıldı. 

Tebligatta Cahit Akın’ın şu sözlerine yer verildi: “Üçüncü sınıf dünya ülkesinde futbol doğanın, kendi doğasının dışına çıkıyor. Yani buna şovenizm, ırkçılık, ilkellik, şiddet, vahşet buna benzeyen şeyler gelebiliyor. Biz beraber onları sınırımızdan da çıkarmışız, ellerini de sıkmışım, şu anda bizi böyle ırkçılıkla suçlayan hocanın da elini sıkmışım, yolunuz açık olsun demişim. Şimdi gidiyor İstanbul’a farklı bir algı yaratıyorlar. Biz birilerinin ırkçı, şovmen, faşist duyguları okşansın diye oyuncumuzu kimseye yedirmeyiz.” 

Tebligatın devamında şu ifadeler yer aldı: “Söylemleri nedeniyle sportmenliğe aykırı harekette bulunduğu anlaşılmış olup, adı geçen, Kurulumuza tedbirsiz olarak sevk edildiğinden, Cahit Akın’dan Futbol Disiplin Talimatı Madde 35 uyarınca konuyla ilgili savunma istenmesine karar verilmiştiri.” 

- Mardin Haber Ajansı, Spor bölümünde yayınlandı
https://mardinhaber.com.tr/haber/10055871/amedspor-asbaskani-hakkinda-sorusturma