Turizm sektöründen önemli uyarı: Yenişehir'de 200 lira olan kebap eski Mardin’de 1000 lira olmak zorunda değil

Mardin Haber Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan turizm sektörünün önde gelen isimlerinden Ömer Durak, Mardin turizminin ihtiyaçlarına dikkat çekerek, uyarıda bulundu: "Yenişehir'de bir porsiyon kebap 200 lira iken eski Mardin’de 1000 lira olmak zorunda değildir."

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Turizm sektöründen önemli uyarı: Yenişehir'de 200 lira olan kebap eski Mardin’de 1000 lira olmak zorunda değil
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Ramazan Bayramı tatili ile beraber son yılların en kalabalık günlerini yaşadı. Ramazan Bayramı'nda Mardin 300 bini aşkın turisti ağırladığı öne sürüldü. Esnafın memnun olduğu Ramazan Bayramı tatilinde Mardin'i ziyaret edenler de hem tarihe hem de eğlenceye doydu. Ancak aksilikler de olmadı değil. Mardin'e gelen turistler barınma sorunu yaşadı, otellerde yer olmaması turistlerin çevre illerde konaklamalarına neden oldu. Trafik sorunu, otopark sorunu ise Mardin'in bitmek bilmeyen sorunlarının başında gelmeye devam etti.

Turistlerin şikayetlerinin de dillendirildiği böyle bir dönemde Mardin'in turizm potansiyelini, turizmde ihtiyaçlarını ve eksikliklerini sektörün önde gelen isimlerinden Ömer Durak ile konuştuk. Mardin Expert Oteller Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Durak, eksiklikleri ve çözümlerini anlatarak, önemli bir konuya parmak bastı ve "Bizler kendi tarihimizden ve kültürümüzden mahrum bırakılıyoruz” dedi. 

Buyrun Ömer Durak ile yaptığımız ropörtaja...

* Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kimdir Ömer Durak?


Ben Ömer durak askerlik görevimi bitirdikten sonra inşaat sektöründe çalışmaya devam ettim, ve ömrüm gurbette çalışmakla ailemden uzak kalarak geçti. 2015 yılında memlketim mardinde çalışmaya karar verdim ve bu süre içinde uzman emlak gayrimenkul işiyle uğraşıp turizimde otelciliğin mardinde boşluğu ve gelen turistlere yetersiz geldiğini ön gördüm, 2017 itibariyle hem kızıltepe hemde Mardin merkezde expert otel şubelerini açtım kendi memleketimde yaşayıp çalışma sahasını oluşturmanın gururunu yaşıyorum, memlketimin her bir ferdinin gurbete çıkmak sorunda kalmamaları içinde tüm gücümle çaba sarfetmeye devam ediyorum. Benim için hemşehrilerim için başka Mardin yoktur o sebeple şehrimizin haketiği yaşanılabilir bir şehir için tüm gücümüzle çalışmak zorundayız.

Mardin’de esnaf olarak ayakta durabilmek baya zahmetli bir iştir. Esnaflara gereken destek ve projelerin olmadığından dolayı siyasete atılmak zorunda kaldım. Mardin’de ve ülkede esnaf olarak kazancımız mevcut olan aktif siyasetçilerin başarılı olup olmaması esnafı baya etkiliyor.

* Siyaseten sizi tanıyoruz ama biz turizmi konuşmak istiyoruz. Mardin'de son yılların hatta belki Mardin tarihinin en kalabalık Bayram tatili yaşandı. 300 bini aşkın insan Mardin'i ziyaret etti. Bu konuda neler söylersiniz?


Mardin’e 300 bin turistin geldiğini söylemek çok basit. Bunu söyleyebilmem için elimde kanıtlı belgeler olması gerekiyor. Bayram tatilinde 4 gün içinde 300 bin kişinin geldiğini düşünmüyorum. Şehrimize 300 bin kişinin gelmesi yaklaşık 350 milyon lira Mardin esnafına  bırakılması demektir. 350 milyon liranın Mardin esnaflarına bırakıldığını düşünmüyorum.  Bu nedenle Bayram’da 300 bin kişinin Mardin’e geldiğini düşünmüyorum.

* Tabi bu bayram sürecinde Mardin'in eksikleri de bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle ulaşım sorunu otopark sorunu gözle görülen sorunlar oldu. Bu konuda turizmciler olarak nasıl bir çözüm öneriyorsunuz?


Bu konuya bayramdan önce de değinmiştim. Bu sorunları öngörerekten açıklamalarda da bulundum. Son zamanların en yoğun Bayramının yaşayacağımızı Bayramdan önce dile getirdim.  Görülmemiş bir kalabalığın olduğu aşikardır. Mardin’de şuan da baktığınız zaman bütün oteller boştur. Çünkü Bayram tatilinde olan insanlarımızın sadece iki üç günlük kaldığı ve Mardin’den ayrıldıkları bir süreç oldu.

Turizmi daha ileriye götürebilmek için gereken bazı adımlar vardır. Yapılması gereken projeler vardır. Öncelikle Mardin bir turizm şehridir diyoruz.  Mardin’in tarihi 12 bin yıllık bir kale vardır ve ben şuanda 39 yaşındayım bu yaşıma kadar maalesef daha kaleyi göremedim. Bizler kendi tarihimizden ve kültürümüzden mahrum bırakılıyoruz. Bu tarihi kültürlerimiz sayesinde esnaf ve vatandaş olarak bizler geçimizi turizm üzerinden yapıyoruz. Bizler kültürel tarihimizi ön plana çıkaramazsak ve tarihi kültürümüzü dünyaya tanıtmadığımız sürece Mardin bir turizm şehri olmayı başaramayacaktır. Turizm adını kullanıyoruz lakin turizme gereken Mardin’e turisti çekemiyoruz. Buda samimiyetsizlik olur.

* Turistlerden şikayetler de oldu bu süreçte. Özellikle Mardin'e gelen bin pişman şeklinde başlıklar atıldı. Esnafın turiste yaklaşımı, fiyatlar vs. bunlar hakkında neler söylersiniz?


Dışarıdan gelen misafirlerimiz  hoşgörü ve samimiyet bekler. Bu konuda Mardin halkı olarak misafirperver bir milletiz. Bazı esnaflarımız gelen turistlere karşı fiyatları abartmıştır. Bunun içinde bir denetim mekanizması olması gerekiyor. Gereken adımların atılması gerekiyor. Örneğin, Yenişehir de bir porsiyon kebap 200 lira iken eski Mardin’de 1000 lira olmak zorunda değildir. Bunun denetlenmesi gerekiyor. Yenişehir de olan bir otel odasının fiyatı ile eski Mardin’de olan bir otel odası fiyatının daha yüksek olmaması gerekiyor. Bunun bir konsepti ve standardı vardır. Bu standardın üzerine çıktığınız zaman hem turizmi hem de memleketimize gelen misafirleri ürkütmüş oluyoruz. Bu durum Mardin turizmi açısından kötü bir imaj çizmektedir.

* Bir turizmci olarak Mardin'de devletten veya belediyelerden neler bekliyorsunuz?


Mardin’in en önemli sorunlarından biri ulaşımdır. Bu Bayram tatilinde gelen misafirlerimiz eminim ki bir daha gelmeyecektir çünkü gelen misafirler ulaşım sıkıntısından dolayı saatlerce trafikte mahsur kaldı. Uzaklardan gelen misafirler Mardin’de trafikte mahsur kalmak için gelmediler. Bu trafik çilesini gören misafirler bir daha Mardin’i tercih etmeyecekler. Bu sorun hepimize ciddi bir şekilde zarar vermektedir. Bizim hedefimiz Mardin turizmini 12 aya dağıtmaktır. İnşaatı süren bir otoparkımız var ve biran önce bitirilmesi gerekiyor. Nisan ayındayız ve yolun başındayız bunun içinde otopark sorunun biran önce halledilmesi gerekiyor. Eski Mardin’de bulunan birinci caddenin bugünden itibaren trafiğe kapatılması gerekiyor.

* Mardin bakınca tarihi, kültürel ve inanç turizmi başta olmak üzere birçok turizm türünün bir arada olduğu eşsiz bir şehir. Ancak bu çeşitliliğe rağmen sanki  beklenen performansa ulaşılamıyor. Neler söylersiniz?

2024 Yılında festivaller için bütçe ayırtılmış fakat baktığımız zaman Mardin turizmine bu bütçe ayrılmadı. Mardin turizm şehri olarak neden bu bütçeden mahrum bırakıldı. 12 bin yıllık tarihi bir şehir neden bundan mahrum bırakıldı ?  Mardin için neden gereken projeler yapılmıyor bunu sorgulamak gerekiyor. Artuklu ilçesi genel olarak geçimini esnaflık yaparak geçiniyor. Bunun için projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Mardin kalesine teleferik sistemi yapılması, şahin tepesinin turizme açılması gerekiyor. Açılmadığı takdirde sadece turizmin adını kullanıp turistleri göremeyeceğiz. Mardin’e gelen misafirler günü birlik geliyorlar. Günde 300 bin kişi gelse bile halka ve esnafa fayda sağlamamaktadır. Önemli olan gelen misafirleri 3 gün 5 gün veya 1 hafta Mardin’de misafir ederek onlara ve halkımıza sosyal aktiviteler ve yaşam alanları açmak gerekiyor. Bunun için de belediyelerin turizm için yıllık bütçeler ayırması gerekiyor.

* Barınma sorunu konusunda neler söylersiniz?


Barınma sorunu ciddi bir sorundur ve özellikle özel günlerde misafirlerimiz bu sıkıntıyı çekiyor. Fakat özel günler dışında konaklamalarda sıkıntı yaşanmıyor. Turizm için  gereken yatırımları ve projeleri devreye koyduğumuz takdirde otel ve konaklama sorunları da ortadan kalkacaktır.

* Siz otel sektöründe hizmet veriyorsunuz. Kendi otelinizden bahsedebilir misiniz? Misafirlerinize nasıl imkanlar sunuyorsunuz?

Expert olimpos otelimiz 800 yıllık tarihi olan bir yapıdan oluşmaktadır. Şuanda bulunduğumuz yer 2 yıllık bir restorasyon sürecinden geçti. 12 odadan oluşup 33 yatak kapasiteye sahiptir. Otelimizde sabah kahvaltısı ve yemek hizmetleri vermekteyiz.  Yaz aylarında ise misafirlerimize eğlence geceleri düzenlemekteyiz. Sıra geceleri, canlı müzikler gibi etkinlikler de mevcuttur. Amacım şehrimize otelimize gelen kıymetli misafirleri en güzel şekilde ağırlamak ve güzel anılar biriktirmektir. Şehrimiz çok güzel bir şehir ve her şeyin en güzeline layıktır.  Ben bir turizmci olarak üzerime düşen görevi en iyi şekilde yapmaktayım ve yapmaya da devam edeceğim.

* Son olarak eklemek istediğiniz cümleleri alabilir miyim?


Benim Mardin için hayallerim büyüktür. Mardin’in Kapadokya’dan bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Mardin’in diğer şehirlerden farkı tarihin zenginliğiyle yaşıyoruz. Bu tarihi zenginliğimizi ön plana koyarak biz Türkiye’de en büyük turizm şehri olma arzusundayız. Bunun içinde her daim elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Tüm yetkili kurumlardan da ricamız turizmde Mardin’i hakkettiği yere getirmektir. Bu güzel şehri geleceğimiz olan çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakmaktır.

Haber: Bayram Kerimoğlu

19 Nis 2024 - 14:56 -

Mahreç  Bayram Kerimoğlu