Sosyal güvenlik kurumunda e-tebligat dönemi başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 24 Eylül 2021 tarihinde ‘’SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK TEBLİGATA İLİŞKİN YÖNETMELİK’’ Resmi Gazetede yayımlanmış olup; Sosyal Güvenlik Kurumu e-Tebligat Uygulaması 01 Ekim 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayımlanan bu yönetmeliğe göre;

1- Elektronik tebligat adresi edinme ve bildirim yükümlülüğü, Elektronik tebligat adresi almak zorunda olan işverenler, Kurumca belirlenen sistem üzerinden, 01 Ekim 2021 tarihini takip eden üç ay içinde başvuru yapmakla yükümlüdür.

2- 01 Ekim 2021 tarihten sonra sigortalı çalıştırmaya başlayan işverenler sigortalı çalıştırmaya başladığı ayı/dönemi takip eden aydan itibaren üç ay içinde, Kurumca belirlenen sistem üzerinden başvuru yapmakla yükümlüdür.

3- Elektronik tebligat adresi edinme zorunluluğu bulunmayan fakat isteğe bağlı olarak kendisine elektronik tebligat yapılmasını talep eden muhataplar da başvurularını Kurumca belirlenen sistem üzerinden yapmakla yükümlüdür.

4- İşverenler, belirlenen bu sürelerde elektronik tebligat adresi almak ve elektronik sistemi kullanmak zorundadırlar.

Kendisine elektronik ortamda tebligat yapılacak muhatap;

a-) Başvurusunu süresinde, tam ve doğru olarak yapmakla,

b-) Beyan edilen bilgilerde meydana gelecek değişiklikleri bildirmekle,

c-) Elektronik tebligatı alacak kişilerde değişiklik olması halinde bu değişikliği bildirmekle yükümlüdürler.

5- Kurumca, mevzuat gereği tebliği gereken tüm evraklar, muhataplara ilişkin bu Yönetmelikte belirlenen hükümler çerçevesinde elektronik ortamda tebliğ edilir.

Ancak elektronik yolla tebligatın zorunlu bir sebeple yapılamaması hâlinde, kendilerine elektronik tebligat yapılması gereken muhataplara diğer usullerle de tebligat yapılabilir.

6- Sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi/merkez teşkilatı tarafından tebliğ edilmesi gereken evrak elektronik ortamda imzalanır ve Kurum tarafından muhatabın elektronik tebligat adresine iletilir.

7- Elektronik imzalı evrak muhatabın elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır. Tebliğ edilen olay kayıtları aksi ispat edilmedikçe kesin delil sayılır

Bu kapsamda olmayan muhataplar ise isteğe bağlı olarak kendilerine elektronik ortamda tebligat yapılmasını talep edebilirler. Ancak, İsteğe bağlı olarak kendilerine elektronik tebligat yapılmasını isteyen bu kişiler bu sistemi kullanmak zorunda olup daha sonra bu kapsamdan çıkamazlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyfeddin Acat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.Anket Hangi belediye başkanı daha başarısız?