Sorumlu Kim?

Hayatımızda sürekli karşılaştığımız konuların başında ahlak gelir. Ahlak nedir, ahlaklı toplum nasıl olmalı vb. sorularla hep karşılaşırız. Özellikle son yıllarda daha da belirgin bir hale gelen toplumsal ahlak kavramı günümüz dünyasında çokça konuşulmaya başlandı. Peki nedir ahlak?

Ahlak, insan ilişkilerinde “iyi” ya da “doğru” veyahut “kötü” ya da “yanlış” olarak adlandırdığımız değer yargılarını ifade eder. Ahlak felsefesi ise insan yaşamının ahlaki boyutu ile ilgilenen bir felsefe disiplinidir. Ahlak her toplumda toplumsal yaşamın gereği olarak mutlaka oluşmuştur ancak her toplumun ahlak anlayışı birbirinden farklıdır.

Evrensel insan hakları bildirisine göre bir insanın özgürlüğünün başladığı yerde diğerinin özgürlüğü sınırlanır. Yani insanlar sadece kendi doğrularına göre yaşamaya kalkarsa toplumsal sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle toplumsal kurallar ve evrensel ilkeler oluşmuştur. Bu kurallar esasında ahlakın temelini de oluşturan kurallardır. Olumlu tutum sergilemek, toplumun her bir ferdine saygı duyup haklarına riayet etmek güzel ahlak göstergesidir. Ancak saygı ve sevgi sadece insanlara karşı olmamalıdır. Dünyada birlikte yaşadığımız diğer canlılara da saygı ve sevgi göstermek kendini ifade edemeyen savunmasız her canlının da hakkını koruyabilmek güzel ahlak sahibi olmanın en önemli göstergesidir.

Toplumsal alanlarda uyulması gereken ahlak kuralları vardır. Bu kurallar sözlü kurallardır. Herkesin riayet etmesi gereken önemli konuların başında gelmelidir. Nedir bu kurallar? Kısaca, gürültü yapmaktan kaçınmak, trafikte hoşgörü sahibi olmak, toplu taşıma araçlarında öncelikli olan kişilere yardımcı olmak, çevreye karşı duyarlı olmak, İnsanlara karşı kaba olmaktan kaçınarak saygı göstermek, Şefkat ve nezaket sahibi olmak, gişe veya bankalarda sıraya uyarak ilerlemek, izin almayı ve müsaade istemeyi bilmek, gerektiğinde özür dilemek, farklı düşüncelere saygı göstermek gibi birçok konuyu sıralayabiliriz.

İçinde yaşadığımız toplumdaki sosyal, ekonomik ve kültürel problemlerin temel nedeni; kirlenmiş bir ahlaki çevrede yaşıyor olmamızdan kaynaklanmaktadır. Toplumu çepeçevre saran bu ahlaki çöküntü, hiçbir ahlaki değeri olmayan, hiçbir şeye inanmayan, hiçbir şeyi ve hiç kimseyi umursamayan, sadece kendini düşünen bir toplumsal yapı oluşmasına neden olmuştur. Dürüstlük, saygı, sevgi, dostluk, alçakgönüllülük gibi ahlaki kavramlar anlamını ve önemini yitirmiştir günümüz dünyasında. Ahlak çöküntüsünün temelinde yatan nedenin başında mala ve statüye sahip olmak ve başkalarının haklarını yok saymak gelmektedir. Böyle yaparak kısa yaşam süresini sorumsuzca geçirirler. Bu sorumsuzlukları da sadece kendilerine değil, çevrelerindeki insanlara da zarar verir.

Ahlaki değerlerin kendileri için hiçbir yarar sağlamayacağını düşünen ve sadece kendi çıkarları için yaşayan insanların yaşam felsefelerinin en temelini dünyadaki çıkarları oluşturur. Çıkarları uğruna güçlü olanın zayıfı ezmesi, insanlara zulmetmesi üzerine kurulu çarpık bir yaşam felsefesidir bu. Bu tür insanlar ahlaksızlık ve zulüm konusunda hiçbir sınır tanımazlar. Kendi karanlık yollarına başkalarını da sürüklemekten geri kalmazlar. Bu amaçla her türlü imkânlarını da seferber ederler. Kendi ahlaksızlıklarını da güzel ve süslü göstermeye çalışırlar ki bu sayede yaptıklarının yanlış olmadığını ve kendi yollarının doğru olduğunu bilinçaltından vermek isterler.

Ahlaki değerlerin yitirildiği böyle bir dönemde bunların sorumlusunun kim olduğunu aslında herkes biliyor. Ahlaksal çöküntüye yol açan ve buna sebebiyet verenlere hakkımızı helal etmiyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serkan Kurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.Anket Hangi belediye başkanı daha başarısız?