Artuklu’da Dem Parti dönemi

31. Mart 2024 Mahalli ve İdari seçimlerini dün itibari ile bitti. Ülke genelinde büyük bir değişlilik yaşandı.  Herkes ülkedeki bu değişimden bahsetmeye dursun. Bizde kendi özelimizde bir değişiklik yaşadık. Mardin seçimlerinde heyecanı artıracak bir değişiklik yaşandı. Dem Parti açısından daha önce aldığı Mardin Büyükşehir Belediyesini tüm zorluklara rağmen yine büyük bir farkla kazandı. Sonuç halk için sürpriz değil ama yeni başlangıçlar için çok önemli bir kazanım oldu. Mardin’deki asıl sürpriz Merkez ilçe olan Artuklu’da yaşandı. Artuklu ilçesi Dem parti için çok kritik bir yer; çünkü merkez ilçe olması hasebiyle büyük bir önem arz ediyor. Merkez ilçe demek tüm devlet kurumlarının olduğu yer anlamına gelir. Üniversite, Araştırma Hastanesi, Fakülte, Valilik,  Büyükşehir Belediyesi, Bütün kurumların ve İl müdürlükleri yine Artuklu ilçesinin sınırları içersisinde yer almaktadır. Yine Artuklu farklı etnik yapısından dolayı çok büyük bir halklar mozaiğinin yaşam bulduğu bir kenttir. Artuklu ilçesi sadece bir parti için değil tüm siyasi partiler için önemli bir şehirdir. Tüm siyasi partiler bu kenti kazanmak için yoğun bir tempoya girişirler.

            Bu yüzden Artuklu’yu kazanmak hiç de kolay bir iş değildir. Dem parti bu seçimde zor olanı başardı. Artuklu ilçesini büyük bir farkla kazandı. Bu aslında birçok kişi tarafından beklenilen durum değildi. Dem partinin Adayları Mehmet Ali Amak ve Münevver Ölker önce çıktıkları bu zor yolda kendileri inançlı ve tam dirayetleri ile bir başlangıca koyuldular. Eş başkanlar güçlü ve büyük bir azimle çıktıkları bu yolda, Belediye meclis üyelerinin listesinin oluşumunda partinin ilke ve doğruları ile hareket edip iyi bir yönetme biçimi için hazır duruma geldiler. Bu iyi başlangıcı önce kendi düşüncelerinde içselleştirip öyle yola koyuldular. Adım adım doğruya ve başarıya giden bu yolda Dem partinin tüm çalışanları artık bir yola çıktılar. Çıktıkları bu yolda önce yakın çevrelerinden başlayıp yavaş yavaş tüm şehre ulaşma, dokunma, sohbet etme, iletişim kurma, dertleri dinleme, çözüm arama gibi birçok çalışma yaptılar. Bu çalışmalarındaki en önemli başarı halkı bizzat dinleme, dertlerini sorunlarını yerinde görme imkânı buldular. Gittikleri bir köyde su sıkıntınsın olduğunu birlerinin anlatması ile duymadılar. Gittikleri köylerde su ve diğer sorunları gözleri ile gördüler. Bu olay onları daha fazla çalışmaya sevk etti. Çünkü baştaki mevcut belediyenin artık bu halka bir derman olamayacağını kendi gözleri ile gördüler. Bahsettiğimiz su sorunu sadece buzdağının görünen yüzü daha görünmeyen birçok sorun vardı. Bozuk yol sorunu, kaldırım sorunu, kanalizasyon sorunu, kilitli parke sorunu, şehrin yanlış imar sorunu, ulaşım sorunu, kültür sanat etkinliğinin hiç olmayışı sorunu gibi nedenler onları artık bu bozuk düzene dur demeleri için daha da arayışa ve çalışmalara motive etti. Artuklu ilçesini kazanacağının ilk işaretini eş başkanların çıktıkları ilk gün ki azim ve kararlılık olmuştur. Bu kadar sorun ve sıkıntının olduğu bir şehirde mevcut partinin artık bu halka bir derman ya da çözüm olamayacağını çok net anladılar. İşte tüm bunlara verilecek cevabın kendilerinde olduğunu net bir şekilde anladılar. Artuklu ilçesi için birçok insan tarafından söylenen söz şudur: Dem Partinin kazanma ihtimali çok düşük hatta imkânsız diyenler bile vardı. Ama eş başkanlar olaya herkesten farklı bakıp kazanmama ihtimallerinin çok düşük olduğunu savundular. Çalışmalara farklı bir şekilde başladılar.

Mehmet Ali Amak, Mardin şehir merkezi yerlisi olup şehirdeki birçok aileyi ve şahısları yakından tanıyan bir kişi oluğundan her aileye gitme görüşme fırsatı yakaladı. Onun şahsına kişiliğine saygı duyup destek verenler oldu. Mehmet Ali Amak, geçmişi iyi bir yerel yönetim başarısı ile doludur. Çünkü daha önce iki dönem belediye meclis üyesi görevini başarı ile tamamlamış olup, hiçbir şekilde eksikliğe düşecek bir duruma fırsat vermedi. Bu onu eş başkanlığa hazırlayacak bir alt yapının oluşmasını sağladı. Yine eş başkan Münevver Ölker’de geçmişi iyi bir siyasete dayanır. Partisinin il ve ilçe kademlerinde yer alması onun daha güçlü bir aday olmasını sağlamıştır. Yine Münevver Ölker’in arap halkı ile yakın temasta olması ve onların içinden gelen bir aday olması onun profilini güçlü kılan bir neden olmuştur.

 Eş başkanlar Mardin de herkesle bir şekilde iletişim kurup görüşme fırsatı yakaladı. Eş bakan Münevver Ölker ve Mehmet Ali Amak,  Arap halkı arasında çok etkin bir çalışma fırsatı yakaladı; Gökçe, Ortaköy, Kabala gibi yerlerde sayısız görüşme ve toplantılar yaptı. Onlarla çok yakın bir dostane ilişki kurdular. Tüm bu çalışmalar eş başkanların moral ve motivasyonuna büyük bir etki etti. Eş başkanlar artık giderek büyük bir başarıya doğru giderken Belediye meclis üyeleri de yaptıkları mahalle, sokak, apartman, daire, ev, dükkan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etme dertlerini yerinde inceleme, görme fırsatı artık zaferin kendileri için çok uzak olmadığını tüm ekipleri ile beraber anlamak zor olmadı. Eş başkanlar ve meclis üyeleri artık Artuklu’nun alınması dışında bir seçeneklerinin olmadığını tüm yüreklilikleri ile dile getirdiler. Bu yüzden Artuklu’nun tüm köylerine, mahallelerine, sokaklarına, evlerine gidip çalışmaları eksiksiz yapmaya başladılar. Bunu yaparken elbette bir çok yerde sıkıntı yaşadılar. Onların çalışmalarına engel olan birçok neden ve sebep vardı. Ama bu onları çalışmalardan alı koyamadı. Yine bahar aynının mevsim normallerinin üstünde bir yağış yağması çalışmaları etkilese de ekibi yolundan alı koymasına sebep olamadı. Yine seçimin ramazan ayına denk gelmesi ile beraber oruçlu bir şekilde seçim çalışmaları yapması bu seçimin ne kadar önemli olduğunu göstermekteydi. Tüm bunların dışında yıların tecrübesine sahip olan büyük siyasetçi Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkanı Ahmet Türk ve genç eş başkan Devrim Demir’in Artuklu’nun programlarına katkı vermesi beraber hareket etmeleri artık tablonun rengini iyice kazanmaya doğru götürdü. Son güne kadar sanki bıçak sırtı gibi bir durumun olduğunu dile getirip çalışmalarına ara vermeyen Dem parti adayları artık kazanmanın imkânsız olduğunu söyleyenlere cevabı seçim günü vereceklerini dile getirdiler. Eş başkanlar ve meclis üyeleri tek parça çalışmalara katılıp kazanmanın artık bir semboliğin çok ötesinde bir “izzetinefis” durumuna dönüştü. Secim çalışmalarını bu yüzden gece gündüz demeden sürdürdüler.

Şahit olduğum bir durumu size aktarmak istiyorum. Çalışmalara çocuk, genç, yaşlı, birçok kesim destek verdi; ama bunların içinde dikkat çeken bir anne oldu. Eş başkan Mehmet Ali Amak’ın annesinin tüm çalışmalarda ona destek sunması dualarını esirgememesi çok duygusal ve hoş bir kareydi. Son günde oruçlu hali ile onunla beraber tüm köy ve mahalleleri dolaşması ona destek çıkması ve ileri yaşına rağmen ve saatlerce süren programa karşı oğlunu bir an olsun yalnız bırakmaması mücadelenin değerini artırmaktadır. Ortadaki başarı annelerin bu dirayetleri ve desteği ile kazanılmıştır diyorum. Ortadaki kazanım kolektif bir çalışmanın meyvesidir.

Sonuç olarak Artuklu halkı kararını haktan yana doğru kullanıp Dem partiyi seçtiler. Halkın İktidar partisinin yerel yönetim politikasını beğenmeyip Dem partiyi seçmelerinin altında büyük bir mesaj olduğunu söyleyebiliriz. Artuklu belediyesi Dem partiye ve Mardin halklarına hayırlı olmasını diliyoruz. Sonucun kazananı tüm Mardin halkı olmuştur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Faruk Aktürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Mardin'in en Büyük sorunu nedir?
Tüm anketler