Nursin Nisan Yazdı: Sanal Topluluk

İletişim uzak ve yakın arasındaki ayrımı ortadan kaldırmıştır. Çağın en önemli gelişmesi olarak adlandıra bileceğim bu araçlar bütünü, zaman ve mekan fark etmeksizin, bilgisayar terminallerinin ve video monitörlerinin bir birine bağlanması ile insan bedenini doğal kısıtlamalardan kurtarmış ve anlam haritamızı tamamıyla değiştirmiştir. Bu değişimleri yaşamamızı sağlayanların başında bilgisayar, telefon, sosyal medya ve en önemlisi internetin getirdiği esneklikler. Her şeye esneklik getiren bu iletişim akımına bütün evrendeki insanlarda bir hayli kapılmış durumda.

Topumun bu anlam haritası yönünü değiştirenlerin başında internet gelmektedir. İnternetin icadıyla bir geçiş evresine geçilmiş ve bu değişim, dönüşüm günden güne hızlı bir şekilde gelişmeye başlamış ve günümüzde de hala hızını kesmeden devam etmektedir. Bütün toplumsal kültürleri etkileyen bu gelişimle beraber yön değişikliği yapmalarına da neden olmuştur. Bu yönüyle mekan tanımaksızın bütün dünyayı sarmalamış ve sınırları aşarak yeni bir evren yaratmıştır. Yeni bir kültürel ortamı kendine yaratan, yeni kimlikler oluşturan, insani ilişkileri şekillendiren bütün dünyada etkileşimi sanal ortamda etkileşimi sağlamıştır.

Zaman ve mekan bozgunluğunu yaratan internet, metalaşan insanların yeniden yorumlanmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu oluşturulan ağ toplumu, enformasyon akışını kendini kaptırmış, kapitalist bir toplum olarak ilerlemeye başlamıştır. Bireysel olarak yüz yüze iletişimi, paylaşımın önüne geçen zaman ve mekanı esneterek bütün dünyanın sınırlarını aştığını bize ispatlamış ve bütün sınırları aşan bu paylaşım ağları, bir yandan da yüz yüze paylaşımı sona erdirmiştir.

Maliyeti düşük iletişim ağları maliyeti büyük bir tüketici toplumunu da beraberinde oluşturmuştur. Hızla iletişim akımına kapılan insanlar, ihtiyaçlarını etkin bir biçimde bu ağı kullanarak gidermeye başlamışlardır. Çok yeni bir geçmişe sahip olan sosyal medya ağları farklı kullanım pratiklerine sahip olduğunun altını çizerek bir takım örgütsel faaliyetlerde de yol açtığını da unutmayalım.

Sosyal medya devrimi gibi tanımlamaların yapıldığı, halk hareketlerini örgütleme bu iletişim aracı olarak sosyal medyadan yararlanılması buradaki sosyal medyanın etkisinden ve gücünü gözler önüne sermektedir. Başta sosyalleşme ve eğlenme gibi amaçlar ile kullanılan sosyal medya gerektiğinde yerini halk hareketlerine, örgütlenmelere ve kültürleri etkileme gibi paylaşım ağlarına bırakmıştır. Bu sayede toplantılar ve geniş kitlelere gösteriler yapılmıştır.

Yeni sosyal medya olarak adlandırılan bu iletişim ağı, dünyanın herhangi bir yerinde önemli bir iletişim aracı olarak işlevsel olabilir. Bu bir nebzede olsa batının teknolojik gücünü gözler önüne sermektedir. Ama şunu dile getirmek isterim ki bu ağ gelişmeseydi de biriken sıkıntılar, yaşanan talihsizlikler ya da diğer halk hareketleri bir şekilde kendini gösterirdi.

Evet, geniş kitlelere ulaşma konusun da büyük bir rol oynadı ama sosyal medyanın bireyler ya da kültürlere sunduğu özgür ortam yüzünden örgütlenmeler ve halk hareketleri ortaya çıkmadı. Diğer yandan ekonomik açıdan örgütlenmelerin geniş kitlelere ulaşmasının yanı sıra masrafların azalmasına da katkıda bulundu. Dolayısıyla Toplumlar ya da kültürler için de bir ülke içinde yaşanılan rahatsızlıkların, memnuniyetsizliklerin kitlelere ulaştırma aracı olarak değerlendirile bilir. İsyanların ortaya çıkmasıyla da Facebook ve Twiteer gibi ağlar milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

Sosyal medyanın sunduğu özgür ortam, toplumsal hayatın derinliklerine inerek, sıkıntıların, bitirmişliklerin dışa yansımasıdır. Günlük rutinleri değiştiren rahatsız edici hatta hayata kast eden şeylere karşı duyulan öfkenin yansımasıdır bu. İşin temeline bakıldığı zaman bütün gerçekliği çıplak bir şekilde göre bilirsiniz. Sosyal medya, örgütleyicilerin benzer fikirli insanları az bir masrafla harekete dahil etmesini sağlar; fakat insanların harekete geçmesinde tamamen etkili değildir.

Yenilenme dalgası yaşayan Ortadoğu coğrafyası, ülkelerin kendi iç dinamikleri üzerinde durmaya çalışma çabasıdır. Yaşananların temel nedeninin uzun yıllar devam eden haksızlık, adaletsizlik ve yoksulluk ekseninde anlaşılması gerektiği gerçeği unutulmamalıdır. Sosyal medyanın devrim olarak adlandırdığımız süreçteki katkısı veya etkisi, insanların örgütlenerek hızlı bir biçimde haber akışını sağladıkları bir araç olmasıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nursin Nisan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.Anket Artuklu Belediyesi Başkanı Mehmet Tatlıdede'nin İlk İcraatı Ne Olmalı?