Nursin Nisan Yazdı: Psikolojik Olarak Gazetecilik

Bütün mesleklerde olduğu gibi gazeteciliğinde diğer mesleklerle arasında psikolojik anlamda farklılıkları vardır. Bu durum sadece meslekten mesleğe değil, kişiden kişiye bile farklılık göstermektedir. Yani bu durum gazeteciler arasında da farklılık göstermektedir. Kamera önünde, sitelerdeki adıyla ya da radyolardaki sesiyle gazeteciler halk tarafından tanınır. Bu imajla gazeteciler herkesin belleğinde olumlu ya da olumsuz bir imaj çizmektedir. Sahada bulunmalarından dolayı da bazı psikolojik durumları da bu çerçevede gelişir ve bunlar bu çerçeve de yansıtılmaktadır.

Gazeteciler bir sürü ayrıcalıklara da sahip olmaktadır. Kimliği sayesinde gazeteciler diğer meslek gruplarından farklı olarak her kesime, her topluma ulaşa bilme olanağına sahiptirler. Bunun yanında araştırmacı kimliği ile hemen hemen her bilgiye her kaynağa ulaşabilirler. Bu durum özgüvenlerini yükseltmekle beraber ciddi oranda geniş kitleye sahip olma ve tanınma gibi etkeni de beraberinde getirmektedir. Kamuoyu yaratma gücüne sahip olan gazeteciler, diğer meslek gruplarından farklı olarak çok büyük bir kitle ile iletişimlerini kurabilir ve ürettiği haberler ile geniş kitleye ulaşıp kamuoyunu oluşturabilir.

Yukarıda saydığım bu ayrıcalıklarda yoksun kalma korkusuyla gazeteciler psikolojik kaygılara düşmektedirler. Bu sıradanlaşma korkusuyla gazeteciler beraberinde işsizlik korkusu, maaşsız kalma, tanınmış isimlerden uzak kalma, mesleğinin ona tanıdığı büyük kitlelere ulaşamam korkusu, yaşanacak yoksulluklar, kamuoyu oluşturamama ve diğer meslek gruplarından farklı olarak sahip olduğu psikolojik üstünlük, ayrıcalığından mahrum kalacaktır. Bu durumlar onda ciddi derecede psikolojik kaygılar oluşturacaktır. Bu durum kişiden kişiye değişebileceği gibi, içerik olarak büyük kitlelere ulaşmayı hedefleyen bu entelektüel mecraya kendini verenler için azımsanmayacak derecede farklı bir psikolojik boyut. Çalışırken hızlı bir şekilde büyük bir kitle tarafından tanınmak, sosyalleşmek, işini kaybedildikten sonrada asosyalleşme psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.


Gazetecilikte yıpranma olanağı diğer mesleklerle oranla daha fazladır. Yaşanılan yoğun stresten ziyade bu durumda medya patronlarının, medya kuruluşlarının, iktidarın veyahut iktidara bağlı medya kuruluşlarının dayatılan ideolojik mecralarıdır. Farklı ideolojik tercihlerin getirdiği bu çatışma ortamı da bunu yıpranmayı beraberinde getirmektedir. Bu durumdan dolayı meslektaşları ile de ters düşmekte olan gazeteciler kendi aralarında da yaşadıkları çatışmadan dolayı aralarındaki iletişim farklı bir boyuta taşınmaktadır.

Sosyal medya gazeteciliği, basın özgürlüğünün yok sayıldığı bir ülkede, gazeteciliğin baskı altında ve bir sürü gazetecinin ideolojik düşüncelerini ifade etmesi sebebiyle yargılandığı bir dönemde, gazeteciliği sürdürmek çok yorucu bir mecradır. Bu platformda profesyonel anlamda ifade özgürlüğünü kullanabilmek, son derece önem teşkil etmektedir. İşsiz gazetecilerin burada nesnel anlamda kimliklerini koruyarak ve gelecek eleştirileri buradan sürdürebilmeleri dikkat edecekleri en önemli unsurlardandır.


İşsizlik boyutunun hat safhada olduğu bu dönemde, sosyal medya üzerinden işini, hedef aldığı kitleye ulaşabilme olanağını tanıdığı için ciddi bir psikolojik destek sağlamaktadır. Gazetecilerin işsizlik boyutunun uzun süre devam etmesi ve bunun bir çözüme kavuşturulmaması, bu durumun arkasındaki psikolojik boyuta bakılmaması da farklı bir psikolojik durum arz etmektedir. Bu sorunsalı azaltmanın başında da sosyal medyayı aktif kullanmak gelmektedir. Durum böyle olunca bir sürü gazeteci maaşsız bir şekilde, sosyal medya üzerinden mesleğini devam ettirme yoluna girmektedir.


Gazetecilerin dikkat etmesi gereken bir başka husus ise; görsel olsun, yazılı olsun ve yahut tasarım üretimleri olsun bu konular hakkında bilgi, üretim ve birikimlerini çalıştıkları kurumlara orantılı zamanlarda yeteneklerini göstermeleri gerekmektedir. Bütün entelektüel birikim ve üretimlerini göstermemeleri gerekmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nursin Nisan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.Anket Artuklu Belediyesi Başkanı Mehmet Tatlıdede'nin İlk İcraatı Ne Olmalı?