Kadına Şiddet ve Hukuk

Hukuk bir toplum içindeki devletin temel yapısıyla ilgili kurumları, işleyişlerini, kurumlarda yer alanların yetki ve ödevlerini ve hepsinden önemlisi vatandaşların hak ve ödevlerini belirleyen normlar sistemi olarak, hepimizin yaşamlarında belirleyici ve etkili olmaktadır. Kadına yönelik şiddet baglamında da hukukun belirleyici ve etkili rolünü görmek mümkündür.

 

Hukukun belirleyici ve etkileyici rolünü nasıl yerine getirdiği ise farklılık göstermektedir. Bu farklılığı hukuk politika ilişkisi çerçevesinde hukukun ataerkil ideolojiyi yansıtmasından başlatıp, günümüzde ise bu ideolojiden uzaklaşma çabası olarak iki aşamada incelemek mümkündür. Tarihsel olarak bakıldığında kendisine kanun koyucu denilen hukuk kurallarını yaratanların ve bu kuralları uygulayanların, ataerkil ideoloji çerçevesinde hareket ettikleri görülmektedir. Bu nedenle, kadına yönelik şiddetin haklı gösterilmesi ve mazur görülmesinde toplumsal kültür yanında, hukuki düzenlemeler de başlıca rolü oynamaktadır.

 

Ataerkil ideolojiyi yansıtacak şekilde oluşturulan hukuk kuralları, genellikle kadınların dışlanması şeklinde olup, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle ilgilidirler. Kadınların aksine erkekler sosyal, siyasal, ekonomik kaynaklarda ve iktidarla ilgili kamusal alanda yer alırlar. Bu nedenle tarihsel olarak kadına yönelik işlenen suçlar özel alan konusu sayılmış ve görmezden gelinmiştir.

 

Diğer yandan hukukun kadına yönelik şiddete ilişkin tutumu değişmeye başlamıştır. Bu değişimde feministlerin etkilerini görmek mümkündür. 1970'lerde feminist hareketin bir parçası olarak kadınlar kendi yaşamlarındaki şiddeti dile getirmişlerdir. 

 

Günümüzde uluslararası sözleşmeler yoluyla başta olmak üzere, kadına yönelik şiddet insan hakları ihlali olarak kabul edilmekte ve uluslararası belgelerde belirtilmektedir. Bu belgelerle devletler kadına yönelik şiddeti önlemekten sorumlu olduklarını kabul etmektedirler.

 

Bu belgeler sonucunda devletin pozitif ödevi çerçevesinde kadına yönelik şiddeti önlemek için yapması gerekenler üç noktada toplanmaktadır. Bunlar, kadına yönelik şiddete engel olma, şiddete uğrayanı koruma-destekleme ve şiddet uygulayanı yargılama-cezalandırmadır. Devletin belirtilen pozitif ödevinin gerektirdikleri de hukuk kuralları vasıtasıyla düzenlemektedir. Diğer bir ifadeyle hukuk kuralları kadına yönelik şiddeti önlemek için engel olma, koruma-destekleme ve yargılama-cezalandırmayla ilgili konuları düzenleyecektir. Engel olma, toplumda mevcut toplumsal cinsiyet algısını değiştirecek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini yerleştirecek başta eğitim programları olmak üzere programlar oluşturmayı gerektirmektedir. Koruma-destekleme ise şiddete uğrayanı derhal korumayla ilgili kuralların oluşturulmasını ve destek hizmetlerinin (sığınma evleri gibi) sağlanmasıyla ilgilidir. Yargılama-cezalandırma da, şiddet uygulayanın yargılanması ve kovuşturulmasını gerektirir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Serkan Kurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

02

Hacı Rohat - Hocam eğitim , edep şart insanlar ne kadar pankart açsa affedersin kendini y-rtsa kaskatı kafaya birşey girmedi mi ? olmuyor.

Zaten Vicdan yoksunluğu artmış kimse kimseye eyvallahı yok.

işte bunları aşmanın yolu eğitim, öğretim, öğretiler !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 17:39
01

Nesrin Aykaç - Artık kadına çocuğa sağlıkçıya derken toptan toplumsal şiddet ve cinnetle mücadele edeceğiz.Güzel bir yazı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 16:22


Anket Artuklu Belediyesi Başkanı Mehmet Tatlıdede'nin İlk İcraatı Ne Olmalı?