Nursin Nisan Yazdı: Demokrasi ve Kültür Birbirini Nasıl Etkiler?

Günümüz dünyasında demokrasi çok popüler kavramlardan biri olarak tanımlanabilir. O toplumda geçerli olan kültürel değerler anlaşma biçimi, hem bireylerin davranışlarını hem de bütün sosyal kurumlarının yapısal işleyişini etkileyebilmektedir. Bir diğer ifadeyle toplumların yönetimiyle, üretimiyle, üretimin paylaşımıyla ve bunların birbirleriyle olan ilişkileriyle ilgili belirli düzenlemeler dile getirmemektedir.


Bütün mesele, insan onuruna, insan tabiatına, insanı insan yapan değerlere bir sistemin, o topluma en uygun şekilde tanımlanması, geliştirilmesi ve en son toplum tarafından benimsenmesidir. Aksi bir durumda, bireyin diğer bireyler tarafından, toplum ve devlet tarafından ezilmesi, özgürlüklerinin ve toplumsal haklarının elinden alınması mümkün bir hal alır.

Halk kendi sorunsallarını halletmek için kendine özgün bir kültür oluşturur. Gerek ihtiyaçları doğrultusunda gerekse idealarını gerçekleştirmek için ve yahut iktidar sahibi olmak için fikirler üretir. Bu sayede kendi değer yargılarını oluşturarak kendi özgün kültürlerini oluştururlar. Bu sayede diğer toplumlarla aralarında ciddi manada kültürel farklar oluşmakla birlikte bu farklılık siyasal boyuta da geçmektedir. Bu kültürel farklılık her toplumun siyasi anlamda nasıl yönetilmesi istendiğini de zorunlu olarak ortaya çıkarmaktadır.

Her toplum kültürel mirasında demokratik değerlere uyumlu ya da uyumsuz değer yargıları barındırmaktadır. Demokrasi kültürü ve demokratik sistem bir birini etkileyerek yeni bir süreç ortaya çıkarmaktadır. Tecrübe edilen demokrasiyle yönetilme deneyimi, siyasal kültürde demokrasiyle uyumlu bir anlayış, tutum ve değerlerin gelişmesini etkileyebilir. Siyasal bağlamda bakıldığında bir birini etkileyen bu unsurlar, kültürün bazı unsurları tarafından bir birini olumlu yönde etkileye bilecekleri gibi olumsuz yönde de etkileyebilir.

Demokratik bir toplum oluşturmak için halka başta demokrasinin aşılanması gerekir. Demokratikleşme için modern demokrasinin gereklilikleri olarak demokrasiyi destekleyen koşullar ve siyasal ortamın yanında demokratik bir kültüre de ihtiyaç vardır. Bu süreçte demokratik rejimle ilgili bilgi ve birikimlerimizi nasıl kullanacağımıza dair temel değer, örf ve adetlerimizden bazıları; siyasi eşitlik, fikir, din ve basın hürriyetine inanç, farklılıklara saygı, siyasi ve toplumsal hayata gönüllü katılım, siyasi ahlak, sorumluluk ve dürüstlüktür. Bu değerlerin yaşatıldığı bir toplumsal yapıda demokratik süreçlerin aksamasının ve yozlaşmasının önü rahatlıkla kesilebilir.

Günümüz demokrasisi siyasal bir kültüre dayanmakta ve bu kültürün yaşatılmasına bağlı olarak devam etmektedir. Bu yüzden günümüz demokrasisine, yasalara ve siyasi yönetimlere kurallar bütünü olarak bakmaya çalışırsak yanlış yapmış oluruz. Kısacası günümüz demokrasisi kültürün ve örf adetlerin yaşatılmasına bağlı olarak devam etmektedir.

Toplum olarak iliştirmelere gitmek için, ilk önce toplumda demokrasi kültürünün oluşması lazım. Daha ileri düzeyde, daha modern bir şekilde toplumun ve devletin yararı için, siyasi partiler ve parlamento yeterli değildir. Siyasi hoşgörü, bir birine duyulan güven ve siyasi normlar bütününe duyulan güven en önemli siyasete katılma eğilimi oluştuğu zaman daha modern bir demokrasi adına bir ilerleme yapmış olurnur.

Gerektiğinde en küçük birimlerin, en küçük kurum ve kuruluşların hatta bireylerin seslerinin yönetime yansıtılması gerekir. Yaşamı bütün yönleriyle kavramak, halkın bütün ihtiyaçlarını karşılandığı zaman demokrasinin modern bir kültür olarak algılandığı hatta örf ve adetlerden sıyrılmış bir şekilde eğitimin aşılandığı bir katmana ulaşmış oluruz. Uzlaşmacı ve demokratik kültürün temelinde hoşgörü ve güven yatmaktadır. Hak ve hürriyete saygı duymanın yanında, özgüvenin aşılanmış olduğu ve siyasete etkin bir şekilde katılma bilinci yer almaktadır.

Demokrasinin daha sağlıklı inşası için; Gelir ve yaşam kalitesinin artırılması, demokratik eğitim seviyelerinin eğitim kurumlarında daha ağırlıklı bir şekilde verilmesi, Çoğunluğun azınlığa yaşam alanı açtığı yer de, hoş görünün ve uzlaşımın, güvenin hakim olduğu yerde, hak ve hürriyete saygı duyulduğu kültürlerde söz edilebilir. Bu inançlar ve eğilimler kültürel anlamda benimsenip bir kuşaktan diğer bir kuşağa demokrasinin kültürel tarihi şeklinde aktarıldığı süre zarfında baki kalacaktır. Bugün kültürel ve ekonomik gereksinimler, demokrasi kültürünün temel gereksinimlerini oluşturmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nursin Nisan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

01

Nesrin Aykaç - Demokrasiyi en küçük toplumsal birim olan ailede yapılandırmaya başlamamız lazım anne baba çocuk ilişkilerinde. Güzel bir yazı Tebrikler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 16:25


Anket Artuklu Belediyesi Başkanı Mehmet Tatlıdede'nin İlk İcraatı Ne Olmalı?