Diriliş

Aslında diriliş kelimesi; ölmüş, yok olmuş bir şeyin yeniden hayata dönüşü bağlamında kullanılır.

Mardin Kent Konseyi ile ilgili düşünüldüğünde çok doğru kullanılmış olduğunu söyleyemeyiz ama; geçirmiş olduğu evreler sonrası daha uygun bir deyim bulamadım. Zira Mardin Kent Konseyi; 7 yıl boyunca baskı ve dayatmalardan dolayı yaşamış olduğu olumsuzluklar sonucu arzulanan çalışmayı gösterememiş olmasıyla birlikte, tökezledi ama -istendiği gibi- yok olmadı.

Bu nedenle; her ne kadar diriliş olarak nitelendirmiş olsak bile, gelinen nokta diriliş değil, canlanış olarak anılmalı.

Mardin Kent Konseyi'ne vermesi gereken her türlü desteği esirgeyen ve konseyi çalıştırmayan bir önceki Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilinden sonra Mardin Valiliğine atanan Sayın Mahmut Demirtaş'ın Kent Konseyine olumlu yaklaşımları ve gerekli desteği sağlama yönündeki tavrı ; Mardin Kent Konseyi yönetiminde kaybedilmiş eski heyecanı yeniden sağladı.

Genel Kurulu toparlama çalışmalarının yanında, atıl duruma düşürülmüş Kadın ve Gençlik Meclislerini, yerel sorunlara odaklanmış Çalışma Gruplarını yeniden oluşturma gayretleri ve herkesi kucaklayacak geniş yelpazede, katılımcı güçlendirilmiş bir yönetim kurulu oluşturulması çalışmalarına hız verilmiş durumda.

Mardin Kent Konseyi'nin daha önceki yazılarda, kurumsal yapısı konusunda tanımlamaya çalışırken; edindiği yeni heyecanla, kentin temel ihtiyaçlarını kapsayan yerel sorunların yan ısıra, yüklendiği yeni bir misyonla hedef büyütüp yeni bir vizyon belirledi.

Ekonomik ve sosyal yapı ile çevre etkileşiminin bütüncül bir şekilde değerlendirilerek; bugünkü ve gelecekteki nesillerin, kalkınmanın getirdiği fırsatlardan adaletli bir şekilde yararlanmasının saglanması için, belli başlıklar altında 17 maddelik bir hedef koydu.

* BARIŞ VE ADALET:

Sürdürülebilir kalkınma ićin barışçıl ve kapsayıcı toplumları yaygınlaştırmak, herkesin adalete erişimini sağlamak ve her seviyede etkili, hesap verebilir ve kapsayıcı kurumların kurulması.

* YOKSULLUĞA SON:

Her türlü yoksulluğu her yerde bitirmek.

* AÇLIĞA SON:

Açlığı bitirmek, gıda güvenliğini ve iyileştirilmiş beslenmeyi sağlamak ve sürdürülebilir tarımı desteklemek.

* SAĞLIKLI BİREYLER;

Sağlıklı bir yaşamı sağlamak ve her yaşta refah ve esenliği desteklemek.

* TOPLUMSAL CİNSIYET EŞİTLİĞİ :

Cinsiyet eşitliğini sağlamak, tüm kadın ve kızları güçlendirmek.

* NİTELIKLİ EĞİTİM:

Herkes için kapsayıcı ve adaletli eğitimi sağlamak, yaşam boyu öğrenim fırsatlarını teşvik etmek.

* SÜRDÜRÜLEBILIR YAŞAM ALANLARI:

Şehirleri ve yerleşim yerlerini kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirmek.

* EŞİTSİZLIKLERİN AZALTILMASI:

Ülke içinde ve ülkeler arasında bulunan eşitsizliği yok etmek.

* SORUMLU ÜRETİM VE TÜKETİM:

Sürdürülebilir tüketim ve üretim modellerini sağlamak.

* SANAYİ, YENİLİKÇILİK VE ALTYAPI:

Dayanıklı altyapılar kurmak, kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşmeyi yaygınlaştırmak ve yenilikçiliği geliştirmek.

* İŞ VE EKONOMİK BÜYÜME:

Herkes için sürekli, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, tam ve üretken istihdamı ve insana yakışır işleri yaygınlaştırmak.

* ERİŞİLEBİLİR VE TEMİZ ENERJİ:

Herkes için satın alınabilir, güvenilir, sürdürülebilir ve çağdaş enerjiye erişimi sağlamak.

* TEMİZ SU VE SIHHİ KOŞULLAR:

Herkes için su ve kanalizasyon hizmetlerinin ulaşabilirliğini ve sürdürülebilir yönetimini sağlamak.

* SUDAKİ YAŞAM:

Sürdürülebilir kalkınma için okyanusları, denizleri ve deniz kaynaklarını muhafaza etmek ve sürdürülebilir kullanmak.

* İKLİM EYLEMİ:

İklim değişikliği ve etkileri ile mücadele etmek için acil olarak harekete geçmek.

* KARASAL YAŞAM:

Karasal ekosistemleri korumak, yenilemek ve sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek, ormanları sürdürülebilir yönetmek, çölleşmeyle mücadele etmek, arazinin bozulmasını durdurmak ve tersine çevirmek, biolojik çeşitlilik kaybını durdurmak.

* HEDEFLER İÇİN ORTAKLIKLAR:

Uygulama araçlarını kuvvetlendirmek ve sürdürülebilir kalkınma için küresel işbirliğine canlılık kazandırmak..

Kentin hak ve menfaatlerini korumak, mevcut sorunların giderilmesi veya en azından azaltılması için mücadele etmek, Mardin'de refah düzeyinin artmasını sağlamak, bireysel hak ve özgürlükleri savunmak, dayanışma ve yardımlaşmanın öncülüğünü yapmak için sivil inisiyatifin çatı örgütü şemsiyesi altında yaşanabilir bir Mardin mücadelesi için safların sıklaşması gerek...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semih Hocaoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.Anket Mardin'de hangi parti ilk sırada yer alır