Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Yoksul çocuklar arkadaş edinemiyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 'Yoksulluk, damgalama ve utanma' çalışması yoksul çocukların 'Arkadaş edinmede zorluk, utanma ve sosyalleşmede zayıflık' yaşadığını gösteriyor.

TÜİK’in güvenilmez verileri bile 2020 yılında ‘Ciddi maddi yoksunluk içinde olan’ çocukların oranının yüzde 34’e çıktığını gösteriyor. Bu oranla Türkiye, 30 Avrupa ülkesi arasında en yüksek çocuk yoksulluğu oranına sahip 2 ülkeden biri. Şiddetli yoksulluk yaşayan 16 yaş altı çocukların sayısı 6 milyon 500 bine ulaştı!

Türkiye’de ilkokul ve ortaokulda okuyan 9 milyon 831 bin 804 öğrenci var; 2 milyon 128 bin 750’si şartlı eğitim yardımıyla okula gidiyor. Sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumda bulunan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, hayatını sürdürmekte güçlük çeken ailelere verilen 50 ila 90 lira arasındaki nakit yardımla yani…

2021 yılında Türkiye Aile Hekimliği dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan çocukların dörtte birinin çok düşük kilolu olduğunu, çocukların yaklaşık dörtte üçünün kansızlıkla mücadele ettiğini ortaya koyuyor. Ülkede kız çocuklarının yüzde 85.2’si, oğlan çocuklarının ise yüzde 68.6’sı kansızlıkla mücadele ediyor. Yetersiz beslenmeye bağlı düşük kilo ve kansızlık!

Türkiye’de okul çağı çocuklarında büyümenin izlenmesi araştırma raporu kronik açlık nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki çocukların yüzde 3.5’inin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çocukların ise yüzde 5.4’ünün bodur kaldığını gösteriyor. Kronik açlığa bağlı bodurluk!

ÇOCUKLAR YOKSULLUKLARINDAN UTANDIKLARI İÇİN ARKADAŞ BİLE EDİNEMİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Politika Çalışmaları dergisinde yayımlanan 'Yoksulluk, damgalama ve utanma' çalışması yoksul çocukların okul ortamında 'Arkadaş edinmede zorluk, utanma ve sosyalleşmede zayıflık' yaşadığını gösteriyor. Çocuklar yoksulluklarından utandıkları için arkadaş bile edinemiyor! Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre ekonomik yoksunluk nedeniyle korunmaya, yardıma ve bakıma muhtaç çocuk sayısı 2002’de 12 bin 75’ken 2019’da 198 bin 97’ye yükseldi. Kamu Denetçiliği Kurumunun 2021 verilerine göre ailesinin yanında temel ihtiyaçları karşılanamayan çocuk sayısı 150 bine dayandı. Ekonomik nedenlerle ailesinin bakamadığı çocuklar!

5 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

TÜİK’in 2019 rakamlarına göre 5-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısı 720 bin! Gerçek rakamlar bunun kat kat üstünde. Çalışan çocuklara “Neden?” diye sorulduğunda ilk cevap hane halkının geçimine yardım etmek oluyor. 5-17 yaşındaki çocuklar ev geçindirmek için çalışmak zorunda! İSİG Meclisinin geçtiğimiz yıl haziran ayı raporuna göre, son 8 yılda en az 513 çocuk, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

35 KİŞİ İLE BAŞLAYAN SINIFTA SENE SONUNDA 13 ÖĞRENCİ KALDI

Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda meslek lisesi öğrencisi bir genç 35 kişiyle döneme başladıkları sınıfta ilk dönemin sonu gelmeden mevcudun 23’e düştüğünü, okula gelenlerin ise 13’le sınırlı kaldığını, arkadaşlarının “Ailelerine yük olmamak için” çalışmak üzere okulu terk ettiklerini, derslere girmediklerini anlatıyordu. Okula gelen 13 liselinin ise yarısından fazlası geceleri part time işlerde çalıştıkları için ders sırasında sıralarda uyuyakalıyormuş.

Çocuklarını zar zor okutan ailelerin kaçak yurtlarda, tarikat cemaat evlerinde kalmak zorunda kalan çocuklarının nasıl ağır bir şiddet, istismar, baskı altında yaşadığını onlarca hikayede, buralarda hiçbir güvenlik önlemi olmadan çocukların “Allah’a havale edildiği” gerçeğini ise kız çocuklarının yanarak öldüğü Aladağ’da görmüştük. Yine çocuklarına bakamayan ailelerin küçük yaşta çocuklarını sübyan evlerine bıraktıkları, çocukları devlet korumasına vermek için adeta sıra oluştuğu yoksul mahallelerde kadınlarla yan yana geldiğimizde onlarca kadının dilinden dökülen gerçekler. Çocuğun beslenmesine boş ekmek bile koyamamanın, okula yalnızca çeşmeden doldurduğu bir şişe suyu “beslenme” diye göndermenin ağırlığını, üzüntüsünü hisseden kadınların çaresizlik duygusunu, çocuklar kendilerini 'yük' olarak hissederek yaşıyorlar.

Son 20 yılda bilerek, isteyerek, siyasi bir tercihle kurulan bu yoksulluk düzeni; yoksulluk içinde büyüyen çocuğa “kader” diye belletilen bu çaresizlik dayatmasından, beşikten mezara rehin alınışımızdan besleniyor. Geleceğin yoksul, eğitimsiz, çaresiz kitlelerinin ucuzun ucuzu, sabırlının sabırlısı iş gücü olarak yaratacağı 'rezerv'e gözünü dikiyor patronlar. Bu sistem eşitsizlik ve ayrımcılıkla birlikte yoksulluk, güvencesizlik, sosyal haklardan yararlanamamayı yeniden yeniden üretiyor. Bugün bu verilerde rakam olan çocuklar yarın başka bir yoksulluk, işsizlik, yardıma muhtaçlık, iş cinayeti verisinin “rakamı” olmakla karşı karşıya. Onların çocukları da bu yazıdaki verilerin gelecek rakamları!

# çocuk

15 Nis 2022 - 13:59 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.