Küresel elektrik üretiminde 2021'de rüzgar ve güneş enerjisi rekoru

İklim ve enerji alanında çalışan düşünce kuruluşu Ember'in raporuna göre, rüzgar ve güneş 2021'de küresel elektrik üretiminin onda birini karşılayarak rekor kırdı.

Düşünce kuruluşu Ember'in bugün elektrik üretimine dair yayınladığı yeni raporunda rüzgar ve güneş enerjisinin küresel elektrik üretiminde rekor kırdığı belirtiliyor.

Bugün yayınlanan rapor, elektrik üretiminde en hızlı büyüyen kaynaklar olan rüzgar ve güneş'in 2021 yılında küresel elektrik üretimindeki payının yüzde 10'u yakalayarak rekor kırdığını ortaya koyuyor. Önemli bir kilometre taşı teşkil eden bu seviyeye şu anda dünyada 50 ülke ulaştı. Genel olarak, 2021 yılında küresel elektriğinin yüzde 38'i temiz kaynaklardan üretilirken, kömüre dayalı üretimin seviyesi yüzde 36’da kaldı.

Ember'ın küresel lideri Dave Jones yaptığı açıklamada, "Rüzgar ve güneş artık burada. Mevcut enerji sistemini yeniden şekillendirecek süreç başladı. İçinde bulunduğumuz on yıllık dönemde, küresel emisyon artışlarını tersine çevirmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için bu kaynakların yıldırım hızında konuşlandırılması gerekiyor" dedi.

Ember'ın üçüncü yıllık Küresel Enerji Raporu, ayrıntılı verilerle birlikte bugün yayınlandı. Rapor, 209 ülke için 2000'den 2020'ye kadarki elektrik üretimini kapsarken, küresel enerji talebinin yüzde 93'ünü temsil eden 75 ülke için 2021'ye dair en son verilere yer veriyor.

Rapor, 2021 yılında dünyanın en büyük beş ekonomisi de dahil olmak üzere 50 ülkenin elektrik üretiminde rüzgar ve güneşin payının yüzde ona ulaştığını ortaya koyuyor.

Bu seviyeyi yedi yeni ülke 2021'de ilk kez geçti: Çin, Japonya, Moğolistan, Vietnam, Arjantin, Macaristan ve El Salvador.

Dünya genelinde, Paris Anlaşması'nın imzalandığı 2015 yılından bu yana rüzgar ve güneşin payı iki katına çıktı.

En hızlı dönüşüm, elektrik talebinin yüzde onunun sadece son iki yılda fosil yakıtlardan rüzgar ve güneşe kaydığı Hollanda, Avustralya ve Vietnam'da gerçekleşti. 2021 yılında yüzde 52 ile Danimarka’nın başını çektiği 10 ülke, elektriğinin dörtte birinden fazlasını rüzgar ve güneşten üretti ve yüksek miktarda değişken yenilenebilir enerjinin şebekeye başarıyla entegre edilebileceğini gösterdi.

Salgından sonra yeniden yükselişe geçen elektrik talebi, 2021'de şimdiye kadarki en büyük yıllık artışı (+1.414 TWh) gösterdi. Bu, küresel elektrik talebine yeni bir Hindistan eklemekle eşdeğer. Rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki rekor büyümeye rağmen, 2021'de elektrik talebindeki küresel artışın sadece yüzde 29'u bu iki kaynaktan, geri kalanı ise fosil yakıtlardan karşılandı.

Sonuç olarak, 2021'de, kömür enerjisi 1985'ten bu yana en hızlı büyümeyi gösterdi (+%9) ve 10.042 TWh ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Ancak 2021'de sadece yüzde 1 artan küresel doğalgaz üretimi, kömürdeki rekor artışa yetişemedi. 2021’de fosil yakıtlardaki artış, 2018'deki bir önceki rekoru yüzde 3 ile geçerek küresel enerji sektörünün CO2 emisyonlarını tüm zamanların en yüksek oranına ilerletti.

Rüzgar ve güneş üretimi 2021 yılında yüzde 17 büyüdü. Enerji sektörünü 1,5 derece hedefine yönlendirmek için, rüzgar ve güneş enerjisinin 2030’a kadar her yıl, son on yılın ortalaması olan yüzde 20'lik bileşik büyüme oranlarını yakalaması gerekiyor.

30 Mar 2022 - 13:56 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mardin Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mardin Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mardin Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mardin Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.