Trafik rezaleti

Mardin’in trafik rezaleti, Bayram tatilini fırsata çevirmek isteyenleri evlerinden çıktıklarına pişman etti.

Mardin 1’inci Cadde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili nedeniyle koronavirüs pandemisinin başladığı günden bu yana en kalabalık gününü yaşadı adeta. 3 günlük Bayram tatili herkese iyi geldi. Herkes kendisini sokağa attı. Esnaf Cumhuriyet Bayramının yanı sıra alışveriş bayramı yaşadı. Mekanlar doldu taştı. Ancak hesaplanmayan bir durum vardı Mardin’de. Trafik. Yıllardan beridir çözüm bulunamayan park yeri sorunu nedeniyle Mardin Tarihi 1’inci Caddenin en büyük sorunu olarak gün yüzüne çıkan trafik sorunu Bayramı bir çokları için çekilmez bir güne çevirdi. Dolmuşlar ilerleyen saatlerde insanları Yeni Yol üzerinde bırakıp, dönmeye başladı, kuyruk Yenişehir’e kadar uzadı kimi zamanlarda.

Mardin Haber Gazetesi olarak uzun zamandır dile getirdiğimiz Tarihi Mardin’in trafik ve park sorunu halen giderilmeyince ortaya çıkan manzara kabus manzarasına dönerken, dolmuş durakları yine araç park merkezine döndü, kaldırımların üstüne yine arabalar çıktı. Diyarbakırkapı’da inşaatı devam eden katlı otopark projesinin çökmesine sebep olduğu yolun da halen yapılamamış olması nedeniyle İl Jandarma Komutanlığı önünden geçen ve geçici olarak açılan yol park alanına dönüştü. Yine çözüm olmadı.

Çifte bayramı bir arada yaşayan esnaf, haklı olarak isyan etti. Trafik polisleri bir yerde açılan trafiğin başka bir yerde tıkanmasından dolayı çaresiz kaldı, yer yer sinirler gerildi. Özellikle dışarıdan gelen araçların rastgele sağa sola park etmesi, kaldırıma çıkması herkesi isyan ettirdi. Bazı esnafların tepkileri nedeniyle yaşanan gergin anlar sırasında yayalar arabaların işgal ettiği kaldırımlar nedeniyle yolu kullanmak zorunda kaldı. Neyse ki; ağır işleyen trafik yayalar için herhangi bir tehlike doğurmadı.

Bunca trafiğe bir de kasaplar çarşısı mevkiinde yük indir-bindir yapan araçların park etmesi güzel Mardin’de yorucu bir güne çevirirken, Vakıfbank mevkiinde kaldırıma tırmanan ancak arkası yolun ortasında kalan minibüsün daralttığı yol “bu kadar da olmaz” diyenlerin sayısını çoğalttı.

Yılladır Mardin’i merak ettiğini belirten Münir isimli bir turist, “Yıllardır Mardin’i görmek istiyorum. Ailem ile birlikte bugünü fırsat bilerek geldik. Birkaç gün kalacağız. Mardin’i çok beğendik. Adeta tarihin içinde bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorduk ara sokaklarda. Ana caddeye inince içinde olduğumuz hayal bir anda kaçtı. Kendimizi yine şehir merkezinin kalabalık yollarında bulmuş, iş koşturması içinde gibi hissetmeye başlamış olduk. Mardin’de herşey çok güzel ama şu trafik her yerde olduğu gibi burada da insanların en büyük belası. Bu soruna bir çözüm bulmak gerekiyor. Trafiğin bu şekilde olacağını tahmin bile etmemiştik gelirken ama gördüklerimiz karşısında şoka uğradık. Rezalet bir durum diyebilirim. Bu sorunu çözecek olan kim olursa olsun Mardin’in en yüksek yerine ismi altın harflerle yazılmalı diye düşünüyorum. Aksi durumda ilerleyen zamanlarda Mardin’e gelen turist sayısı daha da artacak ve o zaman bu çile daha da çekilmez hale gelecek. O günleri düşünerek bir çözüm bulunması gerekiyor. Yine de biz Mardin’e tekrar gelmeye çalışacağız ailemizle birlikte. Bu defa geldiğimizde bu sorunun çözülmüş olmasını umut ediyoruz” dedi.

Mardin’de gördükleri karşısında hayranlık duygusunun daha da kabardığını söyleyen Samet isimli turist de, Adıyaman’dan geldiğini söyleyerek, “Gördüklerim bana Nemrut Dağı’ndan sonra gidebileceğim yeni yerin Mardin olduğunu gösterdi. Keşke daha önce gelseymişim. Bu kadar yakın bir yerde bu kadar güzel bir şehrimiz var ve gelip görmüyoruz. Geldiğim için pişman değilim ama trafiğin hâlini görünce içim acıdı. Burası araç trafiğine kapatılması gereken bir yer. Keşke bu yapılabilse ama yapılamıyorsa bile bu araç yoğunluğunun düşürülmesi gerekiyor. Katlı otopark yapıyorlarmış. Çözüm olur mu bilmiyorum ama belki bir nebze de olsa rahatlatır. Ama her ne yapılırsa yapılsın kesinlikle buranın, bu şehrin tarihi dokusuna uygun yapılmalı. İlk girişte bizi rahatsız etmedi değil girişteki otopark ama trafiğin halini görünce de insan yapılması gerektiğini düşünüyor. Yine de hem oradaki fazla katlara hem de bu trafiğe bir an önce sorun bulunması gerekiyor” diye konuştu.

İsmini vermek istemeyen Mardinli bir esnaf ise, yaşananlar karşısında artık sessiz kalmayı tercih eder hale geldiklerini söyledi. Trafiğin Mardin’in ne tarihi dokusuna ne de turizm heyecanına yakışmayan bir rezalet olduğunu söyleyen esnaf, “Yıllardır bu sorunun çözüleceğini söylüyorlar. Ama çözülmüyor. Çözülmez de. Ben artık inanmıyorum. Sorunu çözeceğiz dedikçe sorun daha da büyüyor. Ben bildim bileli bu şekilde. Artık gelen turistlerle de burada yaşayan insanlarla da tartışmaktan yorulduk. Geçen şurada oturan bir vatandaş geldi durakta bekleyen arabaları kendi imkanları ile tek tek kaldırdı. Hepsini aradı ‘kendi memleketinizde olsa dolmuş durağına araba park edilse siz ne yaparsınız’ diye sordu ve kaldırttı arabaları. İyi de yaptı ama gelenler de haklı çünkü park edecek yer yok. Arabalar bazen 2-3 defa tur atmak zorunda kalıyor. Ne yapalım bu da Mardin’in kaderi işte” dedi.

30 Eki 2021 - 15:44 - Gündem