Mardin’de iki aşiret arasındaki husumet barışla son buldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde iki aşiret arasında yaklaşık 8 yıl önce başlayan husumet, bölgenin kanaat önderlerinin araya girmesiyle sona erdi.

Video için play'e tıklayın

Kızıltepe ilçesinde 2014 yılında Xate ve Belloi aşiretleri arasında kum ocağı nedeniyle yaşanan silahlı kavganın ardından iki kişinin ölümü 13 kişinin de yaralanmasıyla başlayan husumet kanaat önderlerinin araya girmesiyle sona erdi.

Kızıltepe’deki bir düğün salonunda verilen barış yemeğine, Mardin Büyükşehir Belediyesi eski belediye başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, kanaat önderleri Süleyman Akdağ, Ata Kasap, Sait Dündar, Behçet Durak ve binlerce davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Kızıltepe ilçe müftüsü Mahsum Taşçı, iki ailenin fertlerinin barışın sağlanmasında ve barışa vesile olan kanaat önderlerine teşekkür ederek barışın bölgedeki diğer husumetlere öncellik etmesi temennisinde bulundu.

Programda bir konuşma yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Başkanı Ahmet Türk ise, yaşanan husumetin barışla sonuçlanmasında duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Barışın gerçekleşmesinde emeği geçenlere tek tek teşekkür eden Türk, “Bu güzel günü birlikte yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgenin huzura, kardeşliğe ihtiyacı var. Sorun yaşanmadan önce kanaat önderlerine iletildiği takdirde mutlaka çözüm bulunur. Ama insanlar kendi insanlar kendi bildiği gibi hareket ettiği takdirde malaasef bu hadiseleri ortadan kaldırma şansımız yok. Bir sorun ortaya çıktığı zaman mutlaka bu bölgenin ileri gelenleri bir araya gelerek sorun çözümü yönelik çalışmalar yapması gerekiyor. İnanıyorum bu barış bir kardeşlik havası getirecek, yeni bir sayfanın açılmasına vesile olacaktır. Barışa yanaşan her iki ailemize ve katkı sunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Taşçı'nın yaptığı dua ile devam eden program aşiret fertlerinin el sıkışması verilen barış yemeğinin ardından son buldu.

15 Oca 2022 - 15:17 - Yaşam