Mardin’de Cumhuriyet Resepsiyonu

Mardin’de Cumhuriyet Resepsiyonu Yoğun Bir Katılımla ve Renkli Görüntülerle Gerçekleştirildi

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş ile birlikte Mardin Valiliği adına Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümü vesilesiyle Cumhuriyet Resepsiyonu düzenledi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen resepsiyona askeri ve mülki erkân, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Resepsiyonunun açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Demirtaş, ‘’98 yıl önce bugün parolası ya istiklal ya ölüm olan bir varoluş mücadelesinin Cumhuriyetle taçlandığı, bir milletin küllerinden yeniden doğduğu gündür’’ ifadesini kullandı.

Vali Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bugün hâkimiyet Kayıtsız şartsız milletindir sözünün yüreklere silinmemek üzere kazındığı fevkalade anlamlı bir gündür. Cumhuriyet, tarihten bugüne kadar varlığını sürdürülen gelecekte de var olan azim ve kararlı olan milletimizin çağdaşlaşma sürecinin son aşamasıdır. Cumhuriyet, temeli kültür olan kurtuluş mücadelesi, mazlum milletlere örnek teşkil eden bir milletin medeniyet yolculuğudur. Cumhuriyet cumhurun tüm renkleri ile kendini ifade etmesi, zümre aydının yerle bir olmasıdır. Bugün dünyada sahte özgürlük ve demokrasi vaatleri ile taş üstüne taş bırakılmayan şehirlere kan ve gözyaşı ile yazılan insanlık dramlara baktığımızda Cumhuriyetin bizim için neyi ifade ettiği ya da etmesi gerektiği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bize göre Cumhuriyetin asil ifadesi istiklal harbinde olduğu gibi her türlü işgale karşı durmaktır. 15 Temmuz’da olduğu gibi her türlü darbe girişimine dur demektir. Bilinmelidir ki milletimizin bu badirelerin üstesinden gelmesinin en önemli etken her koşulda sergilediği birlik ve beraberlik ve kardeşliğidir. O sebeple her vesileyle toplumsal dayanışmamızı güçlendirmeli, Tıpkı bu salonda olduğu gibi toplumun tüm kesimini bir araya getirmeliyiz. Millet olarak farklılıklarımızı ayrılık olarak değil, zenginlik vesilesi olarak görmeli, Cumhuriyet şemsiyesi altında tüm renklerimiz ile buluşmalıyız’’

Vali Demirtaş konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘’Demokrasimizin ve insanımızın özgürlük alanlarını daha da geliştirmeliyiz. Bir birimizi duymalı, dinlemeli, anlamalı ve kendimizi karşımızdakinin yerine koymalıyız. Kısacası vatanımıza, bayrağımıza, devletimize ve cumhuriyetimize sahip çıkma bilincini zihinlerimize işlemeliyiz. Cumhuriyetin yolumuzu aydınlattığı ışıkla ülkemizin önüne koyduğu büyük hedefler istikametler üzerine hızla ilerliyoruz. Yolumuz muasır medeniyetler yolu, hedefimiz muasır medeniyet üstüne çıkmaktır. Bu doğrultuda çağdaş dünyanın önüne geçmek dünya milletleri arasında milletimizi, memleketimizi ve Mardin’imizi laik olduğu yere taşımak adına mesai kavramı gözükmeksizin var gümümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Yarınlarımızın bugünlerden daha müreffeh, daha aydınlık olacağı inancıyla 98. Yıl dönümünü coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizi bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum.’’

Cumhuriyetin 98. Yaşı Anısına Yaş Pasta Kesildi

Resepsiyonda, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. Yıldönümü anısına Vali Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş ve misafirleriyle birlikte yaş pasta kesildi. Kesilen Cumhuriyet pastası bütün konuklara ikram edildi.

Cumhuriyet Resepsiyonu Dilek Feneri Etkinliğiyle Son Buldu

Resepsiyon sonrası Vali Demirtaş ve konuklar, Cumhuriyetimizin 98. Yılı anısına Cumhuriyetimizle nice yüzyıllara erişmek dileğiyle dilek fenerlerini gökyüzüne uçurdu.

Program Dilek fenerlerinin gökyüzünde oluşturduğu renkli görüntülerle son buldu.

30 Eki 2021 - 14:01 - Gündem