Mardin'de Kürtçe'nin resmi dil olması istendi

Mardin'in Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yapılan açıklamalarda Kürt Dil Bayramı kutlanacak, Kürtçe'nin resmi ve eğitim dili olması istendi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin'de Kürtçe'nin resmi dil olması istendi
Mardin'de Kürtçe'nin resmi dil olması istendi
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin'in Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı ile ilgili açıklamalar yapıldı. Mardin'de Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklama Karayolları Parkında gerçekleştirildi. Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama metnini Mahir Mikailoğlu okudu.

Kürtçe’nin resmi ve Eğitim dili olarak kabul edilmesini istediklerini ifade eden Mikailoğlu, demokratik, özgür bir ülke için öncelikle Kürtçe’nin özgür bir şekilde kullanılması, eğitim dili olmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Kürt halkına da çağrıları olduğunu ifade eden Mikailoğlu, “7’den 70’e herkes Kürtçe’ye sahip çıkmalı. Kürt Dil Bayramı’nı büyük bir coşku ve heyecan ile kutlamalı. Kürtçe konuşmaya özen göstermeli, hayatında anadili sembolü haline getirmeli. Evlerimizi, sokaklarımızı, şehirlerimizi bahçelerimizi eğitim merkezlerine çevirelim. Kürtçe okuyalım, Kürtçe yazalım, Kürtçe konuşalım, Kürtçe yaşayalım” dedi. 

KIZILTEPE'DE DE AÇIKLAMA 

Kızıltepe ilçesinde de KESK Kızıltepe temsilciliği açıklama yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada basın metnini Eğitim-Sen temsilcisi Necla Selçuk okudu.

"Günler öncesinden planlanan hazırlıkları yapılan programımız Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından keyfi gerekçelerle yasaklanmıştır" iddiasında bulunan Selçuk, "Birçok dil ve kültürün yeşerdiği bu coğrafyada her halk kendi diliyle konuşmalı, anadilinde eğitim almalıdır. Bu amaçla direniyoruz ve mücadelemiz sonuçlanıncaya kadar direnmeye de devam edeceğiz. Buradan Kürt halkının Kürt dil bayramını bir kez daha kutluyoruz” dedi. 

Haber: Bayram Kerimoğlu 

15 May 2024 - 19:30 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu