Mardin’de Sanatçı Ayhan, DEK sanatı ile göz kamaştırdı

Tarihi Mardin’de açılan sergiler arasında bulunan DEK ve nakış sergisi göz kamaştırdı.

Adnan KOÇHAN
Adnan KOÇHAN Tüm Haberleri
Mardin’de Sanatçı Ayhan, DEK sanatı ile göz kamaştırdı
Mardin’de Sanatçı Ayhan, DEK sanatı ile göz kamaştırdı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sanatçı İbrahim Ayhan Tarihi Mardin’de Cumhuriyet Meydanında açtığı sergide yörenin unutulmaya yüz tutmuş DEK ve nakış sanatını tekrar canlandırmak için sanata taşıyarak görücüye çıkardı. Eski yıllarda bölgenin kadınları güzel görünmek için ellerine yüzlerine ve ayaklarının bazı yerlerine DEK yaparak dikkat çekmeye çalışıyorlardı. Halen günümüzde yaşlı kadınların çoğunda bu DEK sanatını görmek mümkündür.

Sanatçı İbrahim Ayhan bu sanatı insanlara tanıtmak ve hatırlatmak amacıyla ele aldıklarını aktardı.

Yaşadığımız yörenin çok kültürlü yapısını nakışlara yansıtarak görücüye çıkardıklarını ifade eden Sanatçı Ayhan şunları söyledi:

“Doğduğumuz toprakların ruhunu kendisine has eserleri olan DEK sanatı ile nakış sanatını konu edindim, Bez üzerinde bunları işledim. Şu ana kadar ziyaretçilerimiz oldukça beğendiler. Yörenin güzel bir sanatı olduğu için dikkat çekiyor ve ilgi ile karşılanıyor. Tabi ziyaretçilerin beğenmeleri bizi de mutlu ediyor. DEK sanatı genellikle soyut kavramları ve duyguları ifade etmeye odaklanırken, nakış sanatı genellikle semboller ve motifler aracılığıyla hikâyeler anlatır. İnsanlar sosyal yaşantısında karşılaştığı olayları, üzüntüleri, duygu ve düşüncelerini nakış üzerinde motiflerle göstermiştir. Nakışlardaki biçimler toplumların acılarını, kederlerini, umutlarını ve mutluluklarını yansıtan göstergeler olmuştur. Kadim bir beden süsleme geleneği olan DEK sanatı da toplumun kültürel belleğinden beslenerek şekillenmiştir. Sadece estetik bir süsleme aracı olarak değil, aynı zamanda manevi bir iletişim dili olarak da kullanılmaktadır. Her bir motif, bireyin kişisel hikâyesini, kimliğini veya inançlarını temsil edebilmektedir. Bu sayede sadece bedene değil, ruha da dokunmaktadır.” Dedi.

Haber: Adnan Koçhan

15 May 2024 - 14:33 - Kültür & Sanat

Mahreç  Adnan Koçhan