Hasat başlıyor: Buğday destek fiyatı belli oldu! Çiftçinin gözü kulağı TMO'da...

Erken başlayan buğday hasadı ile beraber çiftçiler Tarım Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıklayacağı fiyata gözlerini çevirdi. Çiftçilerin beklentisi 15 liranın üzerinde.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Hasat başlıyor: Buğday destek fiyatı belli oldu! Çiftçinin gözü kulağı TMO'da...
Hasat başlıyor: Buğday destek fiyatı belli oldu! Çiftçinin gözü kulağı TMO'da...
Haber albümü için resme tıklayın

Havalar bir ısındı, bir soğudu. Sıcak hava etkisini gösterince buğday başak tuttu. Şimdi hasat yapmaya hazırlanan çiftçinin gözü buğday fiyatında. TMO buğday fiyatını ne zaman açıklayacak, kaç liradan alım yapacak. Bir yıllık emeklerinin karşılığını almayı bekleyen çiftçiler, merakla TMO'nun açıklayacağı fiyatı bekliyor. Çiftçinin beklentisi artan maliyetlerle beraber buğday fiyatının 15 liranın üzerinde olması. TMO bu rakamı verecek mi belli değil. 

Tarım ve Orman Bakanlığı buğdayda ton başına fiyata ek olarak 2000 lira prim desteği vermeye hazırlanıyor. Geçen yıl ton başına 1000 lira destek veren bakanlık artan maliyetleri gözönünde bulundurarak bu fiyatı belirledi. Fiyatın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. 

Sıcak hava nedeniyle Mardin'de bu sezon erken başlayan hasatta ilk arpa hasadı için tören yapıldı, çiftçiye teşvik için altın hediye edildi. Ancak çiftçi şimdi asıl fiyatın açıklanmasını dört gözle bekliyor. 

ERBEYİ: ALLAH'IN VERDİĞİ BEREKETİ ARTAN MALİYETLER DÜŞÜRÜYOR

Kızıltepe Çiftçiler Dernek Başkanı Mikail Erbeyi, fiyatın 15 liranın altında olması durumunda çiftçinin zarar edeceğini açıkladı ve "Ton başına 15 bin lira çiftçiyi kurtaracak fiyattır, aşağısındaki her rakam çiftçinin cebinden çıkacak. Bölge çiftçisinin masrafları Çukurova bölgesine göre daha yüksek. Malum elektrik ile yüksek maliyetlerle yer altından su çekiyoruz. Bu da çiftçimizin belini büken bir maliyet" dedi. Erbeyi şunları söyledi: “Fiyat konusunda girdi maliyetlerine rağmen bizler en az 13 lira vermelerini bekliyoruz. Lisanslı depolar alır mı onu da bilmiyoruz. Devlet desteği de 2 lira var. Bu şekilde 15 lira olur. Çiftçiyi en azından bir nebze de olsa kurtarır. Bizler emek veren insanlarız. 20 güne kadar hasat başlar. Gübre, tohum, mazot, işçilik hepsi dövize endeksli. Bu nedenle hepsi yükseldi. Motorin geçen sene 18 lira idi, bugün 40 lira olmuş. Elektrik öyle, tohum öyle, gübre öyle. İşçilik arttı. Biçerdöver fiyatları artacak. Dalgıçlar, tamir masrafları ve daha birçok kalem var. Bu sene yağışların iyi olmasından dolayı çiftçi buğdayda güzel bir yıl bekliyor. Verim bekliyor. Ama girdi maliyetlerinin yüksek olması ve fiyatın düşük olması, Allah-u Teala’nın verdiği rekolteyi bunlar düşürüyor. Aslında bu maliyetler olmasa çiftçinin de bir artış talebi olmayacak. Ama ne yazık ki, ne kadar bereketli olsa o kadar maliyet artışı olması bizi zorluyor."

ÖTER: ÇİFTÇİNİN EMEĞİ GÖRÜLMELİ

Kızıltepe Hububat Merkezi Başkanı Şerif Öter de şunları dile getirdi:

"TMO herhangi bir açıklama yapmadı. Çiftçinin beklentileri var. En azından çiftçinin girdi maliyetlerini karşılayacak bir rakamın belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak ne yazık ki, TMO’nun çiftçilerin taleplerinin aksine düşük fiyat açıklayacağı gibi bir izlenime sahibiz. Çiftçinin beklentilerinin aşağısında vermesinden endişe ediyoruz. Her şey pahalı oluyor. Daha geçtiğimiz günlerde buğdaydan üretilen ekmeğe yüzde 30 zam gelmişken, mazot, gübre, tohum ve daha her bir kaleme zam gelmişken, buğday fiyatı yerinde duruyor. Çay fiyatını hepimiz gördük. Çiftçinin maliyetlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim taleplerimiz var. Toplantılar yaptık, bu toplantılarımızdan ortaya çıkacak olan sonuçları ilerleyen günlerde kamuoyuyla da paylaşacağız. Yeniden hatırlatmak için soruyorum. GAP neden bitmedi? Çiftçinin sorunlarını çözecek olan bu proje ne zaman bitecek merak ediyoruz. Çiftçinin girdi maliyetlerinde en azından vergi indirimi yapılabilir. Seyrü sefa için kullanılan yatlara verilen mazotta vergi indirimi yapılıyor. Ancak o kadar emek veren, emeği ile yaşamı var eden çiftçilere yapılmıyor. Çiftçinin öncelikli taleplerinden biri çiftçinin girdi maliyetlerine vergi indirimi yapılmasıdır. Çiftçimizin taleplerinin, maliyetlerinin en önemlisi de emeklerinin görünmesi ve buna göre bir karar alınması gerektiğini belirtiyoruz. TMO tarafından açıklanmasını beklediğimiz fiyat da 15 lira. Buğday fiyatının 15 liranın altında olmaması gerekiyor."

Haber: Bayram Kerimoğlu 

15 May 2024 - 11:14 - Ekonomi

Mahreç  Bayram Kerimoğlu