Dr. Bilek Mardin'deki toz bulutuna karşı uyarıda bulundu

Dün gece saatlerinden itibaren Mardin'de etkili olmaya başlanan toz taşınımı etkisini sürdürüyor. Mardin Tabip Odası'ndan Dr. Özgür Bilek önemli uyarılarda bulundu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kuzey Afrika üzerinden gelen toz taşınımı Mardin'de etkisini sürdürüyor. Toz nedeniyle Mardin'in üstünde toz bulutu oluşurken, arabaların üstü de toz yığını haline geldi. Vatandaşlar toz nedeniyle zor anlar yaşarken, yer yer yağmur da çiseledi. Yaşanan toz bulutu nedeniyle bitkilerin üstü de tozlandı. Eski Mardin toz nedeniyle kızıla bürünürken, eski Mardin'deki havanın rengi ile taşlar aynı renge büründü. 

Toz birikinleri nedeniyle sokağa çıkan vatandaşların kıyafetlerinde de çamurlaşma oluştu. 

Etkili olan toz taşınımı ile ilgili doktorlar da uyarılarda bulundu. Toz taşınımının etkili olduğu bu günlerde mecburi olmadıkça dışarı çıkmamasına dikkat çeken doktorlar, koruyucu maskeler ile dışarı çıkılmasını önerdi.

Mardin Tabip Odası yöneticilerinden Dr. Özgür Bilek; "Astım ve KOAH gibi kronik akciğer hastalığı olanların hiçbir suretle dışarıya çıkmaması, dışarıya çıkmaları gerektiğinde de zkesinlikle maske kullanmaları gerekmektedir. Bu süreçte şikayetlerde artış olanlar sağlık kuruluşlarına başvurmayı ihmal etmemelidir" dedi.  

Dr. Bilek, özellikle bebeklerin dışarıya çıkarılmaması gerektiğini dile getirerek, "Akciğerleri hassas olmasından dolayı bebeklerin korunması gerekiyor. Çünkü toz bebekler için daha ciddi risk barındırıyor" dedi. 

Dr. Bilek, tozlu alanlarda çalışanların da özellikle dikkat etmeleri ve koruyucu önlemleri almaları gerektiğini ekledi. 

Haber: Bayram Kerimoğlu

30 Nis 2024 - 17:14 - Sağlık

Mahreç  Bayram Kerimoğlu