Mardin'de 1 Mayıs Coşkusu erken başladı

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu 1 Mayıs dolayısıyla yaptığı açıklamada herkesi 1 Mayıs’ta Batman'da gerçekleştirilecek mitinge davet ederken, “1 Mayıs’ta alanlarda olmak emperyalizme karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmaktır” dedi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin'de 1 Mayıs Coşkusu erken başladı
Mardin'de 1 Mayıs Coşkusu erken başladı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs Dünya İşçi Bayramı dolayısıyla Karayolları Parkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya kentteki sivil toplum örgütleri, sendikalar ve vatandaşlar katıldı. Bebekleriyle açıklamaya katılanlar dikkat çekti. Davul, zurna ve erbane eşliğinde parka yürüyen kitle halaylar çekti. Basın metnini platform adına Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tümbel-Sen) Mardin Şube Eşbaşkanı Gülbin Öner okudu.  

1 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanındaki sınıf kardeşleriyle beraber demokrasiye, adalete, özgürlüğe, eşitliğe, barışa ve kardeşliğe dair umutlarını ve taleplerini haykıracaklarının altını çizen Öner, “Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda buluşacak, ekmeğimizin her gün küçülmesine, adaletin terazisinin tamamen bozulmasına, en temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine hep bir ağızdan ‘dur’ diyeceğiz” dedi. “Bizler, işçiler, emekçiler, emekliler bu ülkenin büyük çoğunluğuyuz” diyen Öner, “Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, bizler bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğimizle var ediyoruz ve insanca yaşamayı hak ediyoruz. Ancak bugünlerde değil insanca yaşamak, hayatta kalmak dahi giderek zorlaşıyor. Bu ülkenin kaynakları hepimizi insanca yaşatmaya yeter. Yeter ki kaynaklarımız rantçılara, sermayeye, faize, saraya, şatafata, silaha, savaşa değil işçilere, kamu emekçilerine, emeklilere ve kamu hizmetlerine kullanılsın. Yeter ki çarkları zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak için dönen bu düzene bir son verelim” şeklinde konuştu.

Ekonomi politikalarının sonucu olarak borçlanarak yaşamaya mahkum edilen milyonların, bugün yüksek faizler nedeniyle borç batağında olduğuna dikkat çeken Öner, “Mülteciler asgari ücretin altında ücretlerle, sigortasız, güvencesiz ve hatta ölümüne çalışmaya mahkum edilerek tüm ücretler baskı altına alınıyor. Milyonlarca mültecinin çaresizliği, sömürüyü artırmak için kullanılıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi siyasi iktidar Orta Vadeli Program’ı uygulayarak acımasız bir kemer sıkma programını devreye sokacağını, güvencesiz çalışma biçimlerini yaygınlaştıracağını ve hatta kıdem tazminatına dahi el uzatacağını ilan ediyor. Tüm bu zorlu çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek için Anayasal demokratik haklarını kullanmak, sendikalı olmak, örgütlenmek, grev yapmak, meydanları doldurmak ve hatta geçinemediğini haykırmak bile ‘suç’ olarak gösteriliyor. Zenginlerin ve muktedirlerin hiçbir kurala uymak zorunda olmadığı bir düzende milyonların ekmeği, hakları ve özgürlükleri gasp ediliyor” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en uzun çalışan, en az izin kullanan, durmaksızın iş cinayetlerine kurban giden emekçilerinin Türkiye’de olduğunu kaydeden Öner, şöyle devam etti: “1 Mayıs’ta alanlarda olmak işimize, aşımıza, ekmeğimize, emeğimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak hakkımıza-hukukumuza; gelirde, vergide ve ülkede adalet talebimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak eğitim ve sağlık başta olmak üzere herkese nitelikli kamu hizmeti hakkımıza sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak söz ve karar hakkımıza; sendikalı olma, örgütlenme ve grev hakkımıza; ifade özgürlüğümüze; yani demokrasiye sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak İstanbul Sözleşmesine, işyerinde şiddete ve tacize karşı ILO’nun 190 sayılı sözleşmesine sahip çıkmaktır. 1 Mayıs alanlarında olmak eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe, hepimizin eşit yurttaşlar olarak barış içinde, kardeşçe yaşayacağımız bir memleket mücadelesine sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak emperyalizme karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmaktır. Haydi bu adaletsiz düzene karşı bir elimizde çocuklarımız, bir elimizde karanfillerimizle 1 Mayıs alanlarına!”

Açıklamanın ardından kitle şarkılar eşliğinde çağrı bildirileri dağıttı.

Haber: Bayram Kerimoğlu 

28 Nis 2024 - 16:11 - Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu