En çok alkol tüketen ülkeler belli oldu

DSÖ verilerine göre, kişi başına alkol tüketiminin en yüksek olduğu 10 ülkenin 9’u Avrupa kıtasında yer alıyor. Peki, en çok alkol tüketen 10 ülke sıralamasında zirve kimde? Listede hangi ülkeler var?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, en çok alkol tüketen 10 ülkeden 9'u Avrupa kıtası ülkeleri oldu. Sıralamanın zirvesinde ise, yıllık 14.3 litre kişi başı alkol tüketimiyle Çekya yer alıyor.

DSÖ'ye göre, kişi başına alkol tüketiminin en yüksek olduğu 10 ülke şöyle:

10 - Lüksemburg: Lüksemburg, Avrupa’daki en küçük ülkelerden biri. Buna karşın dünyada alkol tüketiminin en yüksek olduğu onuncu ülke konumunda.

9 - Bulgaristan: Şarap ve biranın, restoran ve kafelerin vazgeçilmez unsurları arasında yer aldığı ülkelerden biri de Bulgaristan. Ayrıca tüm Balkanlar’da popüler olan meyve brendilerinin ortak adı olan olan rakija da Bulgaristan'da seviliyor.

8 - Uganda: Uganda, en çok alkol tüketen 10 ülke listesine Avrupa dışından dahil olan tek ülke olma özelliğine sahip. Darı ve mısırdan yapılan malwa ve sorgum bitkisinde imal edilen bushera ülkedeki en popüler alkollü içeceklerden bazıları.

7 - İspanya: İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından Avrupa’nın en büyük üçüncü şarap üreticisi konumunda. Haliyle şarap, bira ile birlikte İspanya’nın en sevilen iki içkisinden biri.

6 - İrlanda: Kişi başı yıllık alkol tüketiminin 12,75 litre olduğu İrlanda en çok alkol tüketen ülkeler listesinin altıncı sırasında yer alıyor.

5 - Litvanya: Litvanya, en çok alkol tüketen beşinci ülke konumunda. Yıllık alkol tüketiminin kişi başı 12,78 litre olduğu ülkenin en sevilen alkollü içeceği ise bira.

4 - Almanya: Binlerce insan her yıl Bavyera eyaletindeki Münih şehrinde düzenlenen Oktoberfest sayesinde bir araya geliyor ve kaliteli biranın tadını çıkarıyor. DSÖ verilerine göre ortalama bir Alman, her yıl 12,79 litre alkol tüketiyor.

3 - Moldova: Moldova da alkol tüketiminin son derece popüler olduğu bir coğrafya. Yıllık kişi başına düşen saf alkol tüketim miktarı ise 12,85 litre.

2 - Letonya: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir Letonya vatandaşı yılda 13,19 litre alkol tüketiyor. Bu, Letonya’yı en çok alkol tüketen ülkeler listesinin ikinci sırasına yerleştiriyor.

1 - Çekya: Avrupa, kişi başına düşen alkol tüketiminin en yüksek olduğu kıta. Bu alanda zirvede yer alan ülke ise Çekya. Çekya, en çok alkol tüketen ülkeler sıralamasının zirvesinde yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Çekya’daki kişi başı yıllık alkol tüketiminin 14.3 litre (Kaynak: listelist)

Kaynak: listelist

24 Nis 2024 - 08:04 - Gündem