DEM Parti'nin bir belediyesine daha soruşturma açıldı

Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir belediyelerinin ardından DEM Partili Sur Belediyesi'ne de soruşturma açıldı.  

Aynur İş
Aynur İş Tüm Haberleri

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı bir belediyeye daha soruşturma açıldı. Sosyal medyada DEM Partili belediyelerle ilgili yapılan paylaşımların ardından Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine müfettiş görevlendirildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma baslatilieken DEM Partili Sur Belediyesi’ne de benzer gerekçeler ile müfettiş görevlendirildi. 

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “DEM Parti yöneticilerinin, Diyarbakır Sur Belediyesi mazbata töreni sonrasında, makam odasında bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarına yönelik hakaret içeren sözleriyle ilgili Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.”

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise, X’ten yaptığı açıklamada Sur Belediyesi’ne soruşturma açıldığını duyurdu. 

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabı X’te şu paylaşımda bulundu: “Bazı DEM Parti yöneticilerinin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Devletimizin ve milletimizin birliğini temsil eden Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bağımsızlığımızın sembolü şanlı Bayrağımıza ve İstiklal Marşımıza yönelik çirkin yaklaşımları asla kabul edilemez. Siyaset alanı meşru bir alandır. Meşru alan içinde hareket etme yetkisi almış olanlar, yetkilerini gayrı meşru yaklaşımlar için kullanmazlar. Söz konusu çirkin yaklaşımlar içerisinde olanlara karşı tavrımız ve duruşumuz nettir. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin değerlerini savunmaya ve bunlara dönük saldırılara karşı durmaya devam edeceğiz.”

 

Editör: Aynur İş 

20 Nis 2024 - 16:11 - Politika

Mahreç  Aynur İş