Mardin Büyükşehir'de kriz büyüyor: Başsavcılık da açıklama yaptı

Ahmet Türk ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamalarının ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde İstiklal Marşı okunmamasına ilişkin bir açıklama da Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan geldi. Başsavcılık soruşturma açıldığını duyurdu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimlerinin ardından gerçekleştirilen ilk Meclis toplantısında İstiklal Marşı okunmaması nedeniyle İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi görevlendirildiğini duyurdu. Bakan Yerlikaya'nın ardından açıklama yapan Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya dair soruşturma başlatıldığını açıkladı. 

BAKAN YERLİKAYA: MÜLKİYE MÜFETTİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ

Bakan Yerlikaya yaptığı açıklamada İstiklal Marşı krizine ilişkin müfettiş görevlendirildiğini duyurarak, resmi X (twitter) hesabından şu açıklamayı yaptı: "Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında "İstiklal Marşı’nın okutulmadığına", Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise "Türk bayrağının kaldırıldığına" ilişkin iddialarla ilgili Mülkiye Müfettişlerimiz görevlendirilmiştir."

BAŞSAVCILIK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bakan Yerlikaya'nın açıklamasının ardından bir açıklama da Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan geldi. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada İstiklal Marşı okunmaması ve saygı duruşunda bulunulmaması ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada "Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.04.2024 tarihli toplantısında, İstiklal Marşımızın okutulmaması ve saygı duruşunda bulunulmaması olayı ile ilgili olarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturma başlatılmıştır" denildi.

AHMET TÜRK'TEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Konuya ilişkin daha önce açıklama yapan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de şunları söylemişti: “Türkiye’de bayrak ve dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyduğumuzu belirtmek isterim. İddia edildiği gibi bu ülkenin değerleri meclisimizde oylamaya sunulmamıştır. Söz konusu hadisenin mevcut gündemlerin dışında olduğunu, bundan önceki oturumlarda da şahsın bu tür gündem dışı konularla meclisin asli görevlerini aksattığını halkımızla paylaşmak isterim. Kamuoyunun bu tür karalama politikalarına itibar etmemesini rica ediyoruz. Ülkemizin, kentimizin ve halkımızın geleceği için çalışmaya devam edeceğiz."

Haber: Bayram Kerimoğlu

19 Nis 2024 - 20:32 - Asayiş

Mahreç  Bayram Kerimoğlu