Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne soruşturma açıldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstiklal Marşı okunmadığı iddiası nedeniyle Mardin Büyükşehir Belediyesi, bayrak indirildiği iddiası nedeniyle de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti'nin kazandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde Mülkiye Müfettişlerinin görevlendirildiğini duyurdu. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında "İstiklal Marşı’nın okutulmadığına", Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise "Türk bayrağının kaldırıldığına" ilişkin iddialarla ilgili Mülkiye Müfettişlerimiz görevlendirilmiştir" dedi. 

MARDİN'DE İSTİKLAL MARŞI TARTIŞMASI 

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin 31 Mart yerel seçimlerinin ardından toplanan ilk Belediye Meclis toplantoainda İstiklal Marşı krizi yaşanmıştı. Meclisin açılışında İstiklal Marşı okunmasını isteyen AK Parti grubu ile DEM Parti grubu ve Belediye Başkanı Ahmet Türk arasında yaşanan tartışma sosyal medyada paylaşılması üzerine gündem oldu. 

Bunun üzerine açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Türkiye’de bayrak ve dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyduğumuzu belirtmek isterim. İddia edildiği gibi bu ülkenin değerleri meclisimizde oylamaya sunulmamıştır. 

Söz konusu hadisenin mevcut gündemlerin dışında olduğunu, bundan önceki oturumlarda da şahsın bu tür gündem dışı konularla meclisin asli görevlerini aksattığını halkımızla paylaşmak isterim. Kamuoyunun bu tür karalama politikalarına itibar etmemesini rica ediyoruz. Ülkemizin, kentimizin ve halkımızın geleceği için çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

DİYARBAKIR'DA BAYRAK İDDİASI 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde de sosyal medya hesaplarında paylaşılan ve sonradan montajlı olduğu ortaya çıkan bir fotoğraf ile "Türk Bayrağı indirildi" iddiası ortaya atıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada bayrak indirildi iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Nisan Çarşamba günü başlayan ve 19 Nisan Cuma günü biten ilk Meclis toplantısında Türk Bayrağı’nın kaldırıldığına dair kimi yayın organında servis edilen haberlerin aslı astarı bulunmadığını kamuoyuyla paylaşmak zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz. Büyük bir kurgu ve manipülasyonla yanıltıcı bilgi yayıldığının bilinmesini isteriz. Meclis toplantımızda İstiklal Marşı okunduğu gibi bayrak da olması gereken yerde bulunduruldu. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Haber: Bayram Kerimoğlu 

19 Nis 2024 - 19:45 - Asayiş

Mahreç  Bayram Kerimoğlu