Anne babalar dikkat çocuğunuz risk altında olabilir !

Mardinli Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Furkan Deniz, ebeveynlerin çocuklarının madde bağımllılıklarıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Mardinli Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Furkan Deniz, " Anne babalar dikkat çocuğunuz risk altında olabilir " başlığı adı altında  cocukların madde bağımlığına ilişkin anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu. 

Deniz yaptığı açıklamada:" 

Baş dönmesi , mide bulantısı , bellek bozuklukları öfke , kaygı ve daha saymaya paragrafların yetmeyeceği yan etkilerin sebep olduğu zehir : madde bağımlılığı. Bu bağımlılıklar Çok sevdiğiniz varlığı için pek çok şey feda ettiğiniz en değerlileriniz gençleriniz/çocuklarınız çağımızın vebalarından madde kullanımı ile ilk tanıştığında buna benzer yan etkileri bedenlerinden takip edebilmekteyiz Madde bağımlılığı öncelikle bir çocukluk ve gençlik sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatında en az bir kere madde kullananların % 35,4'ü 15-24 yaş grubundadır. Madde kullananlarn % 5'i lise ögrencisi iken, % 10'u üniversite ögrencisidir. 2019 yilinda yatakl tedavi merkezlerine başvuran
17.079 kisinin % 12,1'i 0-19 yas, % 57,1'i ise 19-29 yas grubundadir. 2018 yilinda madde bağlantılı 657ölüm meydana geliken bu say 2019'da
342'ye düşmüştür. 2018'de ölenlerin yaş ortalaması 32,6 iken, 2019'da yas ortalamas 30,9 olmuştur. 2018 yılında 15 yas altında 1, 15-24 yaş aralığında ise 154ölüm vakas meydana gelmişken 2019 yılında 15 yas altında 1ölüm olmuş, en yogun ölüm oran ise % 33,3 ile 15-24 yas grubunda görülmüstür (EGM, Türkiye Uyusturucu Raporu, 2019 ve 2020). Bir başka raporda Norkotik Polislerimizin 2023 raporuna göre güvenlik güçlerimizin yıllara oranla uyuşturucu suçundan yakalanan şüpheli sayısının önceki yıllara göre ciddi bir oranda artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Çocuklarımız risk altında olabilir mi üzülerek buna cevap olarak evet diyorum. Ergenlik döneminin gelişimsel problemleriyle baş etmekte güçlük , sınav stresi , aile içi iletişimsizlik , ihmal istismar , ebeveyn kaybı , yalnızlık ve daha pek çok yaşamsal stres durumu ile karşı karşıya kalan gençlerimizi biz ebeveynler tam olarak anlayamadığımızda ve kendilerine iletişim kapılarımızı açık tutmadığımızda maalesef onlara dışarda açık olan riskli kapılardan içeri girebilecek ve bu kirli eller “Bunu denemelesin iyi geliyor.” gibi söylemleriyle bir zehirlenme ve maalesef sonunun ölüm veya kronik tedavi sürecinin içinde kalabildiğini gözlemlemekteyiz .Çocuklarımız neden uyuşturucu kullanıyor? Aşağıdaki raporda saha ile ilgili aldığımız verilerle daha net cevaplar alabiliyoruz
Çocukları uyusturucuya iten temel sebeplere bakıldığında, madde kullananlarn yaklagik % 50'sinin arkadas ısrarı, kişisel ve aile içi sorunlar sebebiyle uyuşturucu kullanmaya başladığı görülmektedir (EGM, Türkiye uyusturucu raporu, 2019 ve 2020).

Peki ne yapmalısınız ? İlk olarak çocuğunuzu iyi tanıyarak sürece başlamalısınız . Arkadaşlarını , ders aldığı kurumda uyuşturucu ile ilgili bir geçmişi olan bireylerle aynı ortamda yer alıyorsa sıklıkla takibi ve bu kişilerle olan arkadaşlığı sıklıkla takip edilmelidir. Çünkü madde kullanımına akran önerisiyle başlayan gençlerimizle ilgili veriyi az önce okuduk . Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte bunun cevabı sizin çocuğunuzla bir diyalog ortamı kurabiliyor ,onun yaşamında ona eşlik eden her bir önemli gelişmeyi fark ediyor olabilmek önem ifade ediyor.
Kontrolsüzce para kaybeden borçlanan bir gencin bu parayla tam olarak neyi kimlerden satın aldığı incelenmelidir .
Issız mekanlarda Metruk,terk edilmiş yapılarda zaman geçiren gençlerin bu alanlarda bulunma süreleri ve burada geçirdikleri sürede kimlerle beraber oldukları bilinmelidir çünkü çocukların/gençlerin madde kullanırken özellikle ilk zamanlarda bu tür yerleri tercih edebilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Çocuğunuzun madde kullandığını fark ettiniz ne yapmalısınız ?
Kurmanız gereken ilk bağlantı bir doktor , terapist ile değil sizinle onun arasında bir empati kontağıdır . Hangi durum hangi eksiklik veya problem çocuğunuzu madde kullanmaya itti ? Bu sorunun cevabını aldıktan sonra sakinliğinizi koruyabilmek için çevrenizde bağımlılıklara çalışan bir ruh sağlığı uzmanı ile bu durumu paylaşın .
Sizin de bu süreçte psikolojik danışma desteğinize ihtiyacınız olabileceğini vurgulamam gerekiyor .
Bulunduğunuz şehirde tamamen ücretsiz bir şekilde destek alacağınız Yeşilay Danışma Merkezine başvuruda bulunarak destek sürecinin aktifleşmesi için geç kalmamalısınız .
Aile olarak bir kriz ve problem durumu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz unutmayın yalnız değilisiniz ülkemizde size desek olmak için bekleyen profesyoneller sizi bu süreçte yalnız bırakmayacak
Polislerimiz, okul psikolojik danışmanlarımız ,doktorlarımız ve çocuk hakları ve sağlığı için çalışan STK lar, Ruh Sağlığı Uzmanları STK ları bu süreçte sizi desteksiz bırakmayacaktır.
Yalnız değilsiniz , her bir gencimizi bu tür maddelere karşı korumak toplumumuzun birincil sorumluluğudur " diyerek uyarılarda bulundu. 

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU 

# haber, yer

19 Nis 2024 - 14:09 Mardin- Sağlık

Mahreç  Bayram Kerimoğlu