Ahmet Türk'ten İstiklal Marşı açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinde İstiklal Marşı'nın okunmamasına dair gelen eleştiriler üzerine Ahmet Türk açıklama yaptı.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısında AK Parti grubunun talebine rağmen İstiklal Marşı okunmayarak, gündem maddeleri arasına da eklenmedi. Sosyal medya üzerinden gündeme getirilen konu ile ilgili Zafer Şahin isimli gazeteci yaptığı açıklamada Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e yüklendi. 

Zafer Şahin isimli gazeteci sosyal medya hesabından "Mardin Büyükşehir Belediyesi ilk Meclis toplantısı… AK Parti Grubu gündeme İstiklal Marşı ve saygı duruşu eklenmesini talep ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı ve DEM Parti grubu gündemde böyle bir madde yok diyerek kabul etmiyor bu talebi. Çıkan tartışma sonrası AK Partili üyeler salonu terk etmek üzere ayaklanıyor. Görüntü alan AK Partililerin telefonları zorla ellerinden alınarak siliniyor. 

AK Partililer ayağa kalkarak İstiklal Marşı okuyor ve saygı duruşunda bulunuyor. DEM’li üyeler oturdukları yerden onları izliyor" dedi. 

Ardından çok sayıda kullanıcı Mardin Büyükşehir Belediyesi ile ilgili benzer açıklamalar yayınlayarak, belediyeye kayyum atanmasını istedi. 

AHMET TÜRK'TEN AÇIKLAMA

Paylaşımlar üzerine Belediye Başkanı Ahmet Türk yazılı bir açıklama yaptı. Ahmet Türk açıklamasında şöyle dedi: "Türkiye’de bayrak ve dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyduğumuzu belirtmek isterim. İddia edildiği gibi bu ülkenin değerleri meclisimizde oylamaya sunulmamıştır. 

Söz konusu hadisenin mevcut gündemlerin dışında olduğunu, bundan önceki oturumlarda da şahsın bu tür gündem dışı konularla meclisin asli görevlerini aksattığını halkımızla paylaşmak isterim. 

Kamuoyunun bu tür karalama politikalarına itibar etmemesini rica ediyoruz. Ülkemizin, kentimizin ve halkımızın geleceği için çalışmaya devam edeceğiz."

Haber: Lokman Elik 

18 Nis 2024 - 16:29 - Gündem

Mahreç  Lokman Elik