Mardin'den de görülen gizemli ışığın sırrı çözüldü

Geçtiğimiz günlerde aralarında Mardin'in de olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde gökyüzünde görülen gizemli ışığın sırrı çözüldü. Gizemli ışığın gece saatlerinde Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden gözlemlenebilen 'Şeytan Kuyruklu Yıldızı' olarak bilinen ‘12P/Pons Brooks’ kuyruklu yıldızı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu kentlerinden başta Muş, Hakkari, Şırnak, Mardin ve daha birçok kentte gökyüzünde görülen gizemli ışığın ne olduğu merak konusu oldu. Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinin birçoğunda geçtiğimiz günlerde görüntülenen gizemli ışığın Şeytan Kuyruklu Yıldızı' olarak adlandırılan "12P/Pons Brooks" kuyruklu yıldızı olduğu ortaya çıktı. 

71 yılda bir görülen kuyruklu yıldız bir sonraki geçişini ise 2095 yılında yapacak. En son 71 yıl önce gözlemlenen ve dünya tarihinde son derece yıkıcı etkileri de beraberinde getirdiği öne sürülen bu yıldızın, yine aynı şekilde negatif etkileri taşıyacağı iddia ediliyor.

Kuzey Amerika kıtasında yılın ilk "tam güneş tutulması", Meksika, ABD ve Kanada’da milyonlarca kişi tarafından gözlemlenmişti. ( Haber Merkezi)

Kaynak: Haber Merkezi

14 Nis 2024 - 22:09 - Bilim & Teknoloji