Mardin doldu taştı, tepkiler de gecikmedi: Bir otopark yapmak çok mu zor?

Bayram tatili nedeniyle yerli ve yabancı turistler adeta Mardin'e akın etti. Kalabalık nedeniyle trafikte kilometrelerce kuyruk oluşurken, "Bir otopark yapmak çok mu zor" diye soran vatandaşlar, "Bu sorunu çözün artık" çağrısında bulundu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin doldu taştı, tepkiler de gecikmedi: Bir otopark yapmak çok mu zor?
Mardin doldu taştı, tepkiler de gecikmedi: Bir otopark yapmak çok mu zor?
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Ramazan Bayramı nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Mardin'de adım atacak yer kalmadı. Yüz binlerce kişiyi bir günde ağırlayan Mardin merkez ve ilçelerinde yoğunluk nedeniyle trafik de kilitlenecek duruma geldi. Binlerce aracın arka arkaya sıralandığı Mardin'de trafik Yenişehir'i aşıp Diyarbakır yoluna, Kızıltepe kavşağını geçip İstasyon mevkiine kadar uzandı. Mardin Artuklu ilçesi gibi Midyat ilçesi de aşırı trafik yoğunluğu ile karşı karşıya kaldı. 

ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ 

Mardin'e gelen turistlerin görmek istediği Tarihi şehire ulaşmak isteyenler saatlerde trafikte beklemek zorunda kaldı. Kimileri araçlarını Yenişehir'de bırakarak yürüyerek tarihi şehre çıkmak zorunda kaldı. Şehir içi minibüslerin dahi çalışamaz hale geldiği Mardin'de yolcular minibüslerden inerek, yürümek zorunda kaldı. Evleri tarihi şehirde olanlar için ayrı bir çile haline gelen trafik akmak bilmedi. 

ÇİLEYE RAĞMEN "GÜZELSİN MARDİN" DEDİLER

Kendilerini tarihi şehirde bir mekana atabilenler hem tarihi turistik bir ziyaret gerçekleştirdi hem alışverişini yaptı hem de gittikleri mekanlarda eğlendi. Kimisi sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla gezdikleri yerlerin güzelliğinden bahsederken, kimisi de trafik nedeniyle yaşadığı eziyeti dile getirdi. Trafikte çektikleri eziyete rağmen tarihi şehre ulaşabilen bazı vatandaşlar da "Çekilmez trafiğine rağmen yine de güzelsin Mardin" paylaşımları yaparak memnuniyetlerini dile getirdi. Tüm bekleyişlerine rağmen tarihi şehre ulaşamayan ulaşıp da park yeri bulamayanlar yarı yoldan geri dönmek zorunda kaldı. 

TRAFİKTE SIKIŞAN AMBULANSLAR ŞEHRİ İNLETTİ

Bayram boyunca ambulans sesinin de eksik olmadığı Mardin'de trafikte sıkışan ambulansların sirenleri adeta Mardin'i inletti. Trafik çilesi en çok hastalar ve hasta yakınlarına zor anlar yaşattı. Hastasını yetiştirmekte güçlük çekenler gergin anlar yaşarken, trafik polislerinin trafiği açma çabası da ne yazık ki yetersiz kaldı. Trafikte rampada dur-kalk yapmak zorunda kalan çok sayıda araç arıza vererek, yolun kenarına çekmek zorunda kalınca araçlar arka arkaya dizildi. 

"MARDİN'E BİR SAATTE GELDİM, TARİHİ MARDİN'E SAATLERDİR ÇIKAMADIM"

Mardin'deki kalabalık ve trafik çilesi nedeniyle dönmek zorunda kalan Murat Bilen, "Diyarbakır'dan geliyorum. Bir saatte Mardin'e geldim ama bir saatten fazla bir süredir Tarihi Mardin'e çıkamadım. Gerçekten bu şekilde olacağını tahmin etseydim Mardin ziyaretimi ertelerdim. Çok aşırı kalabalık. Trafik akmıyor. Saatlerdir trafikteyim, gelmişken gezmeden gitmek istemiyorum ama bu gidişle akşama ancak bir yer bulup aracımı park edeceğim. Kesinlikle bu park sorunu Mardin'in en büyük sorunu olmalı. Belediyenin bu soruna bir an önce çözüm bulması gerekiyor. Bu şekilde tarihi şehirde gezmek pek mümkün görünmüyor" dedi. 

"MARDİN'E YAKIŞMIYOR"

Bayram nedeniyle fırsat bulduğunu ve Urfa'dan Mardin'i görmek için geldiğini söyleyen Mehmet Akış, yarım saatten beri trafikte olduğunu söyledi ve ekledi: "Bayram tatilinde en uygun ve en yakın yer Mardin olduğu için tercih ettim. Daha önce de geldim ama böyle kalabalığı hiç görmedim. Adeta adım atacak yer yok. Arabamı nereye koyacağımı bilmiyorum. Bekliyorum belki yukarıya çıkarım diye ama bu şekilde olmacak. Kesinlikle çözüm gerekiyor. Bir otopark yapmak çok mu zor? Mardin bu kadar meşhur bu kadar turistik bir şehir. Bu görüntüler Mardin'e yakışmıyor. En azından tarihi şehri trafiğe kapatabilirler. Ama bunun için otopark lazım. İnsanlar burayı tercih ediyorsa bunun karşılığında hak ettikleri bir hizmeti de sunmak gerekiyor. Bu sorun çözülmezse Mardin'e gelişler azalacak. Çok zor olmasa gerek. Girişte bir yer var, önceki gelişimde otopark yapılıyor dediler, 5 yıl geçti hala bitmemiş. Böyle güzel bir şehir bu kadar sahipsiz olmamalı."

"BUNU HAK ETMİYORUZ"

Hastaneye gitmeye çalışan bir vatandaş da, trafik nedeniyle ilerleyemediğini söyleyip, "Hastamızı hastaneye götüremiyoruz. Gerçekten biz bunu hak etmiyoruz. Turizm şehri yapacağız diyorlar daha trafik sorunu, otopark sorunu çözülmemiş. Bunları çözmeden turizm şehri yapsak ne olacak? Önce bu sorunları çözsünler. Turist gelip burada gezecek diye ben niye mağdur oluyorum. Benim hastam ağır değil ama ağır hastalar da var. Birine kötü bir şey olsa hesabını kimden soracağım. Turistin yakasına mı yapışacağım. Turist ne yapsın onlar da turizm şehri deyince herşeyi tastamam sanıyor, o yüzden geliyorlar. Bu sorunu biri çözsün artık ya da  Mardin turizm şehri deyip, insanları buraya çağırmayın" dedi. 

"YOK MU ÇARESİ"

Mardin'in Midyat ilçesinde de benzer görüntüler vardı. Özellikle dar sokaklara giren araçlar vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşlar sosyal medyada dar sokaklara giren araçlara tepkilerini gösterdi. Bir vatandaş "Güzelim Midyat sokaklarının hali (yok mu bunun çaresi) mesai saatleri içerisinde giriş çıkışların yasaklanmasını rica ediyoruz" dedi. 

Haber: Bayram Kerimoğlu 

12 Nis 2024 - 00:04 - Yaşam

Mahreç  Bayram Kerimoğlu