Mardin'de bayram öncesi çikolata ve şeker fiyatları el yakıyor

Bayrama günler kala Mardin’de Bayram şekerleri tezgahlarda yerini aldı. Tezgahları rengarenk süsleyen şekerler 150 liradan 1000 liraya kadar alıcısını bekliyor.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin'de bayram öncesi çikolata ve şeker fiyatları el yakıyor
Mardin'de bayram öncesi çikolata ve şeker fiyatları el yakıyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bayrama günler kala Mardin’de Bayram şekerleri tezgahlarda yerini aldı. Tezgahları rengarenk süsleyen şekerler 150 liradan 1000 liraya kadar alıcısı bekliyor. Mardin’de Bayram şekerleri her bütçeye göre satılıyor.  Mardin’in Artuklu ilçesinde özel bir işletmenin sahibi Mehmet Zeyneloğlu şeker fiyatlarını değerlendirdi.

Bayram şekeri fiyatlarının çok iyi olduğunu ve 150 liradan başlayıp 1000 liraya kadar şeker fiyatlara kadar ulaştığını belirten Zeyneloğlu;”  En ucuz şekerlerimiz 50 liradır. İnsanların bütçelerine uygun şekerlerimiz mevcuttur. Dışarıdan görüldüğü gibi ciddi ekonomik kriz yoktur. Bu vatandaşlarımızın alım gücüne bağlıdır. 150 liralık alım gücü olan bir insan 1000 liralık şeker istiyor ve şekerler çok pahallı diyor. Ülkede kriz yok asıl kriz üç harfli zincir marketlerdir.Piyasayı bozan üç harfli zincir marketleridir. Bizler 140 liraya aldığımız şekeri 150 liradan satıyoruz ama zincir marketler ise 145 liraya satıyor ve bizlerde satış yapamıyoruz böyle giderse bizler aç kalacağız. Devletimizin buna çözüm bulacağına eminim. Avrupa ülkelerini kıyasladığımız zaman Türkiye ucuz bir ülkedir.” dedi

“Dünyada global kriz var”

Dünyada global krizin olduğunu belirten Zeyneloğlu;” Çikolata fiyatların bu kadar pahallı olmasının nedeni global krizlerdir. Türkiye kakao ülkesi değildir. Dışarıdan  yani Afrika ülkelerinden alıp  burada işliyorlar. Buna rağmen çikolata dünyada en ucuz satılan ülke Türkiyedir. Burada 1000 liraya satılan çikolata avrupada ise 1500-2000 liradan satılıyor. Kıyasladığımız zaman ülkemizde daha ucuz ama alım gücü de azdır. Başka bir nedeni kalitesi ve fıstık oranına göre de fiyatlarımız değişmektedir. Yüzde 5 oranında fıstık ile yüze 30 fıstık oranı olan çikolataların fiyatları aynı olamaz. Türkiye de fıstığın kilosu 1500 ila 2000 liradan başlıyor” dedi.

Mehmet Zeyneloğlu;”  Bayram’a günler kala rengarenk Bayram şekerleri tezgahlarımızda yerini aldı. Şuanda pek yoğunluğumuz yoktur. İlerleyen günlerde ciddi bir yoğunluk bekliyoruz” diyerek ekleme yaptı.

Haber: Bayram Kerimoğlu

06 Nis 2024 - 11:02 - Ekonomi

Mahreç  Bayram Kerimoğlu