Emekli maaşı yetmeyince protez bacakla pazarda çalışmaya başladı

Türkiye’de hayat pahalılığı en çok emeklileri vurdu. En düşük maaş 10 bin TL alan emekliler maaşları yetmeyince ailelerini geçindirmek için çarşıda pazarda yevmiyeci olarak çalışmaya başladı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Emekli maaşı yetmeyince protez bacakla pazarda çalışmaya başladı
Emekli maaşı yetmeyince protez bacakla pazarda çalışmaya başladı
+2
Video için play'e tıklayın

Mardin’de yaşayan 56 yaşındaki engelli vatandaş Hayrettin Günay, aldığı 10 bin TL emekli maaşı yetmediği için protezli bacağı ile semt pazarında yevmiyeci olarak çalışmaya başladı.
2 çocuğunu üniversitede okutan Hayrettin Günay, bir yanda da protez bacağını yenilemek için pazarda çalışmak zorunda kaldığını söyledi.
Aldığı 10 bin TL maaş ne çocuklarının okul masrafına nede kendisinin protezli bacağını yenilemeye yetmediğini ifade eden Günay,” Kemik erimesinden dolayı sağ bacağı kesildi. 7 yıldır aynı protezli bacakla yaşam mücadelesi veriyorum. Protez bacağım silikonu 2 yılda bir değişmesi gerekirken aynı silikonu maddi imkânım olmadığından dolayı bezlerle sarıp 7 yıldır kullanıyorum. Protez bacağımı yenilemek zorundayım. Benden 55 bin TL para istediler. Ben emekli insanım 10 bin TL maaş alıyorum. Bir yandan 2 çocuğumu üniversitede okutuyorum. Aldığım emekli maaşım ne çocuklarımın okumasına yetiyor nede ailemi geçindirmeye yetiyor ”dedi.

Emekli maaşı yetmeyince protez bacakla pazarda çalışmaya başladı


PROTEZ BACAĞINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYOR
Emekli maaşı hem çocuklarının okul masrafına hem de ailesinin geçimine yetmediği için pazarda protezli ayağı ile günlük 300 TL yevmiye ile çalışmak zorunda kaldığını hatırlatan Günay,” 7 yıldır aynı silikon ve protez bacakla idare ediyorum. Silikonum delik deşik olmuş kendi imkânlarımla tamir etmeye çalışıyorum. Emekli maaşım yetmediği için protez bacakla pazarda günlük 300 liraya çalışarak geçimimi sağlıyorum. Ama yetmiyor. Devletimiz artık emeklilerin sesini duyması lazım. 10 TL ile hayat yürümüyor artık. Çocuklarımızı mı? Okutacağız. Ailemizin ihtiyacını mı? Karşılayacağız. Bu Para ile bir protez bacağımı 7 yıldır değiştiremiyorum. Geçinmek için pazarda günlük 300 TL ile yevmiyeli çalışmak zorundayım. Bazen iş var bazen de günlerce işsiz bekliyorum. Lütfen sesimi duyun artık. Protez bacağımı değiştirmek için hayırseverlerin ve devletimin desteğini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU 

04 Nis 2024 - 14:51 Mardin/ Artuklu- Gündem

Mahreç  Bayram Kerimoğlu