Mardin'de Abdullah Zeydan protestosu

DEM Partili Abdullah Zeydan'ın mazbatasının memnu haklarının iadesi belgesinin iptal edilmesinin ardından AK Parti adayına verilmesi Mardin'de protesto edildi.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin'de Abdullah Zeydan protestosu
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, DEM Parti'den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının iadesi belgesinin iptal edilerek, mazbatasının AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesini protesto etti. Mardin Emek ve Demokrasi Platformu'nun Karayolları Parkı’nda gerçekleştirdiği açıklamaya yüzlerce kişi katıldı. Sloganların atıldığı açıklamada “Van halkının iradesi gasp edilemez” ve “İrademe Dokunma” pankartları açıldı. Açıklama metnini Emek ve Demokrasi Platformu adına Mardin Baro Başkanı İsmail Elik okudu.

Elik, şunları söyledi: “Devlet imkanlarıyla yürütülen seçim çalışmalarına, demokratik muhalefete uygulanan baskılara, tüm antidemokratik ve hukuksuz uygulamalara rağmen kazanamadığı belediyeleri yargı hileleriyle eşine rastlanmamış yöntemlerle gasp etmeye çalışarak bir kere daha düşmanca politikalarını devreye sokmaktadır. Kayyumlarınızı, seçim hilelerinizi, idaremizi gasp etmenizi kabul etmiyoruz. Halkın iradesine darbe vurulamaz. İktidarı, seçim sonuçlarına saygı duymaya çağırıyoruz.”

DEM PARTİ'DEN 3 İLÇEDE PROTESTO

Mardin'in Nusaybin, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde DEM Parti tarafından da açıklamalar ve ışık söndürme eylemleri ile protestolar gerçekleştirildi. 

 

Nusaybin ilçe binasının önünde protesto eylemi yapılırken, Kızıltepe'de Özgürlük Meydanı’nda açıklama yapıldı. Nusaybin'de açıklamanın ardından ışık söndürme eylemi yapılırken, Kızıltepe'de yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Artuklu ilçesinde ise il binası önünde açıklama yapıldı.

İlk olarak söz alan İl Eşbaşkanı Mihdi Tunç, iktidarın sandık demokrasisinden anladığının hak gaspları olduğunu savunarak, “Sandık demokrasisi diyorlar. Eğer sandık demokrasisine inanıyorsanız, Savur Belediye Başkanınızı alın, Yozgat’tan aday gösterin. Madem Tokat’tan Dargeçit'e seçmen getireceksiniz o zaman Tokat’tan aday gösterin. Bu yapılanlar kabul edilemez” tepkisinde bulundu. Tunç, “Kürt halkı ne olursa olsun iradesini teslim etmez. Bu kabul edilemez. Bu hırsızlıkları kabul etmeyiz. Halkımız bilsin ki, hırsız evin içindedir. İktidar da iyi bilsin ki, hırsızlar artık ömürlerinin sonuna gelmiştir” ifadelerini kullandı. 

 

Ardından Milletvekili Beritan Güneş Altın da 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına deginerek, bilinmelidir ki; nasıl Derik’te 2009 yılında Selma Irmak’a karşı bir oyun oynandığında Derik halkı bu duruşları ve mücadeleleri ile bu oyunu boşa çıkardı, Çağlar Demirel başkanını seçti ise, aynı şey bugün Vab için de geçerlidir. Biz Van’ı bırakmayacağız" dedi.

Haber: Bayram namazı 

03 Nis 2024 - 01:23 - Politika

Mahreç  Bayram Kerimoğlu