Bu meyvelerin fiyatları altınla yarışıyor

Mardin’in Artuklu ilçesinde kurulan semt pazarında Tezgahlarda yazın vazgeçilmez meyveleri Çilek ve Badem ( çağla) yerlerini aldılar.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Bu meyvelerin fiyatları altınla yarışıyor
Bu meyvelerin fiyatları altınla yarışıyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin’in Artuklu ilçesinde kurulan semt pazarında vatandaşlar, esnaflar kadar dertli. Semt pazarında baktığımız zaman vatandaşların alışveriş yapma hevesleri kaçmış ve eskisi gibi  alışveriş yapamadıklarını ilettiler. Esnaflar eskiden akşama kadar tezgahlarımızda kalan bütün ürünlerimiz kalmazken şimdi ise akşam tezgahlarımız dolu eve gidiyoruz. Vatandaşlar da Pazar arabasını doldurmadan pazardan ayrılıyorlar.

Pazarda esnaflık yapan Emin Ağan;” işler eski ramazan ayları gibi değil ve gün geçtikçe durumlar daha beter oluyor halimiz. Vatandaşlarımız meyve, sebze alamıyor ve alamayınca bizler de çok üzülüyoruz. Ürünlerimiz satılmayınca bir iki gün kalıyor ve ziyan olmasın diye ucuza satıyoruz. Karımız olmadan satınca da zarar ediyoruz. Şuanda hem ramazan ayı hem de Bayram haftası tezgahta 4-5 kişi çalışması gerekirken iş olmadığından dolayı bir kişi çalışıyoruz. İşçi çalıştıramıyoruz. Bazen arkadaşım yanıma gelip bana yardım ediyor böyle ayakta kalabiliyoruz. Bir işçinin günlüğü en az 1000 liradır. Bu miktarı işçilere ödeyemiyoruz bizler de mağdur oluyoruz” dedi.

Çilek ve Badem ( çağla) tezgahlarda yerlerini aldılar

Mardin’in Artuklu ilçesinde kurulan semt pazarında yazın vazgeçilmez meyveleri olan Çilek ve Badem ( çağla ) yerlerini aldı. Çileğin kilosu 80 lira iken Badem (çağla)’nın kilosu kimi tezgahta 80 iken kimi tezgahta ise kilosu 100 liraya satılıyor. Yeni yeni çıkmaya başlayan meyveler tezgahlarda renkli görüntüler vermeye başladı. Vatandaşlar ne yazık ki bakmakla yetiniyorlar.

Alışveriş yapmaya gelen Mence Yağcı;” pazara alışverişe geldim ama gördüğüm fiyat manzarasını hiç beğenmedim. Fiyatlar pazarda çok yüksek. Pazar sepetimizi doldurmadan eve gidiyoruz. Çilek ve Badem tezgahlarda yerini aldı. Maalesef sadece tadımlık alabiliyoruz. Tadımlık alamayan insanları düşünemiyorum” diye konuştu.

Pazar esnafı Mahsun Başçı;” fiyatlarımız marketlere göre daha uygun ve biraz daha ucuzladı. Vatandaşlar alamıyor maalesef. Bizlerde üzülüyoruz. Biz Pazar esnafları daha ucuza vermek istiyoruz vatandaşlarımız da alışverişlerini yapsınlar ama inanın akaryakıt fiyatları, nakliye ve işçi maliyetleri çok. Aldığımız fiyatın altına satınca zarar ediyoruz. Ama marketlere göre fiyatlarımız uygundur. Allah yardımcımız olsun” dedi

 

HABER: BAYRAM KERİMOĞLU

02 Nis 2024 - 13:30 - Ekonomi

Mahreç  Bayram Kerimoğlu