Vejdi Kahraman'dan seçim sonrası önemli açıklama

Bölgenin yetiştirdiği önemli siyasetçilerden Mehmet Vejdi Kahraman, seçim sonuçlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, "Kimsenin kapısında kul olmadan, güven ve refah içinde yaşamak istiyoruz" dedi.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Seçim sonuçları siyasetin gündemini de değiştirdi. Mardin'de kazanan DEM Parti oransal olarak 2019'a göre oyunu korusa da katılım oranının düşük olması olduğu seçimde sayısal olarak sonuçlarda ciddi bir değişim yapamadı. 

AK Parti ise; Mardin'de yüzde 27,78 ile tarihinin en düşük oyunu aldı. AK Parti daha önce kazandığı Artuklu Belediyesi ile Dargeçit Belediyesini kaybederken, Savur Belediyesini ise kazandı. 

Mardin'de Yeniden Refah Partisi ve CHP bugünden itibaren siyasette söz sahibi olduğunu gösterirken, bağımsız aday Halil Boz da birçok siyasi partiyi geçerek aldığı oy miktarıyla bağımsız isimlerin Mardin'de etkili olacağını gözler önüne serdi.

Siyasetteki bu manzara üzerine bölgenin yetiştirdiği önemli siyasetçilerden biri olan Mehmet Vejdi Kahraman, yazılı açıklama yaptı. 31 Mart yerel seçimlerinin Mardin ve Türkiye'de yaşayan tüm halklara hayırlı olmasını dileyen Kahraman önemli tespitler ve uyarılarda bulundu. "Hiç şüphesiz, bu seçimde tüm siyasi partilerin ve topluma öncülük etme iddiası taşıyan herkesin çıkaracağı dersler vardır" diyen Kahraman, "Kazananın ve kaybedenin önüne külahını koyup 'ne yaptım da kazandım, neyi yapamadım da kaybettim' diye düşünmesi kaçınılmaz olmuştur. Kazananların, kendilerine verilmiş olan güveni ve krediyi büyük bir sorumluluk duygusuyla taşıması, gecesini gündüzüne katarak şehirlerini yaşanılır güzel yerlere çevirmeyi artık boyunlarının borcu haline getirmeleri gerekir. Kaybedenlerin de, yıllarca kendilerini tercih etmiş halkın neden böyle bir tavır aldığını düşünmeleri ve ayrıca kızmadan, küsmeden, kimseyi vefasızlıkla suçlamadan halkla aralarına girmiş olan gönül kırgınlığını telafi etmenin yollarını aramaları gerekir" dedi.

Vejdi Kahraman, siyasetçinin hedefinin ne olması gerektiği konusunda önemli noktalara parmak basarak, şunları söyledi: "Özelde Mardin’in, genelde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en önemli şeyleri görmek ve kabul etmek, sonra da temin etmek her siyasetçinin asli hedefi olmalı. Hepimiz, bu topraklar üzerinde demokrasi çatısı altında, korkmadan, kaygılanmadan, kimseye el açmadan, kimsenin kapısında kul olmadan, güven ve refah içinde yaşamak istiyoruz. Ve siyaset bunun için var! Saygılarımla."

Haber: Lokman Elik

02 Nis 2024 - 09:14 - Politika

Mahreç  Lokman Elik