Tarihi İzet Paşa karakolu turizme kazandırılsın

Mardin’in Artuklu ilçesinde Akres mevkiinde bulunan tarihi İzzet paşa karakolu vatandaşlar turizme kazandırılması gerektiğini belirttiler.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Tarihi İzet Paşa karakolu turizme kazandırılsın
Tarihi İzet Paşa karakolu turizme kazandırılsın
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin’in Artuklu ilçesinde Akres mevkiinde bulunan ve 1929 yılından bu yana ayakta dimdik duran tarihi İzzet Paşa karakolu kaderine terk edilmiş durumda. Tarihiyle, mimarisi ve dokusuyla adeta kendini hayran bırakan karakol maalesef kaderine terk edilmiş durumda.  Mardin’de bulunan vatandaşlar, 1929 yılında inşa edilen tarihi İzzet Paşa karakolunun turizme kazandırılmasını belirttiler.

Mardin’de ikamet eden Selman Demir; “ İzzet Paşa karakolunun tarihi Osmanlının sonlarına doğru dayanmaktadır. Mardin’in Artuklu ilçesi  Akres Mevkiinde bulunan İzzet paşa karakolu şuanda kaderine terk edilmiş durumdadır. İçerisi çöplükten geçilmiyor. Yetkililerin biran önce bu duruma el atması gerekiyor. Mardin’in turizmi için önemli bir yapıdır” dedi.

Vatandaşlaş, tarihi İzzet Paşa karakolunun kaderine terk edilmemesini ve çöplükten arındırıp turizme kazandırılmasını istediler.

 Mardin’de yaşayan Murat Elban yaptığın açıklamada;” İzzet Paşa karakolu Mardin’de çok önemli görevler üstlenmiş ve tarihi dokusuyla kendini adeta hayran bırakıyor. Şuan da çöplük hâkline gelmiş durumda. 1929 yılından bu yana ayakta kalan tarihi izzet paşa karakolunun turizme kazandırılmasını istiyoruz. Tarihimize ve yapılarımıza sahip çıkmalıyız. Yetkililer sesimizi duysun ve tarihi İzzet Paşa karakolunu kaderine terk edilmesin” şeklinde konuştu.

Tarihi İzzet Paşa karakolu

1929 tarihlerinde inşa edilen ve adını zamanın mareşallerinden İzzet Paşa'dan alan bu karakol, önemli görevler icra etmişti. Devlet otoritesini kabul etmeyen, her fırsatta yağma ve huzursuzluk çıkaran odaklara karşı önlemler alması ve caydırıcı roller üstlenmesiyle ün saldı.

Osmanlı’nın son dönemlerinde Mardin ve çevresinde meydana gelen karışıklıkları önlemek ve asayişi sağlamak için stratejik olan mevkilere karakollar kurmaya başlamıştı. Artuklu ilçesi Akres Mevkii’ne yakın yerde bulunanve 1929 yılında inşa edilen tarihi İzzet Paşa Karakolu da bunlardan biridir. Günümüzde ise karakol binası çöplükten geçilmezken, kaderine terk edilmiş durumda.

Haber: Bayram Kerimoğlu

01 Nis 2024 - 14:34 - Yaşam

Mahreç  Bayram Kerimoğlu