Basurun ve kabızlığın çaresi onda: Sabah aç karnına 1 çay kaşığı tüketmek yetiyor

Mardin’in Artuklu ilçesi Tarihi Mardin Çarşısı'nda 50 yıldır esnaf olan baharatçı İsa Gökçeoğlu, üzerlik tohumu ile ilgili ilginç bilgiler verdi.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri
Basurun ve kabızlığın çaresi onda: Sabah aç karnına 1 çay kaşığı tüketmek yetiyor
Basurun ve kabızlığın çaresi onda: Sabah aç karnına 1 çay kaşığı tüketmek yetiyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin'de asırlardır üzerlik tohumu ile yapılan tütsüde evler hem nazardan hem de haşerelerden korunduğuna inanılıyor. Mardin halkı evlerinde nazarı yok ettiğine inandıkları tütsüyü tavada kavurup dumanıyla evi tütsülüyor. Sadece nazarı değil, bununla birlikte yaz aylarında sinek ve haşerelerden de evi koruduğu belirtiliyor. Basura da iyi geldiği belirtilen üzerlik, tavada kavrularak sabah aç karnına tüketiliyor. Kilosu ise 50 liradan alıcıya sunuluyor.

Mardin'de asırlardır üzerlik tohumu evlerde haşerelerden nazardan kurtulmak için tütsü olarak kullanılırken, basura da iyi geldiği değerlendiriliyor.

Mardin halkı evlerinde nazarı yok ettiğine inandıkları tütsüyü tavada kavurup dumanıyla evi tütsülüyor. Sadece nazarı değil, bununla birlikte yaz aylarında sinek ve haşerelerden de evi koruduğu belirtiliyor.

Basura da iyi geldiği belirtilen üzerlik, tavada kavrularak sabah aç karnına tüketiliyor. Kilosu ise 50 liradan alıcıya sunuluyor.

Mardin'in tarih kokan sokaklarında, zamanın durduğu gibi hissedilen yerlerden biri olan Mardin Çarşısı, binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasıyla biliniyor. Bu çarşıda, eski zanaatların ustaları günümüzde bile geleneksel mesleklerini sürdürmeye devam ediyorlar. İşte, bu çarşının köşesinde, tam 50 yıldır baharatçılık yapan İsa Gökçeoğlu da onlardan biri.

Mardin doğumlu olan İsa Gökçeoğlu, çocukluğundan beri baharatlarla iç içe büyüdü. Ailesinin baharatçılık geleneğini sürdürmesiyle birlikte, o da bu mesleği öğrenerek gelecek nesillere aktarmaya kararlı bir şekilde çalışmaya başladı.

Gökçeoğlu'nun dükkanı, eski çağlardan kalma bir tarih kitabı gibi. Raflarında sıralanan renkli baharatlar, ziyaretçilerini bir zamanlar Orta Doğu'nun kervan yollarında dolaşan tüccarların izlerini sürmeye davet ediyor. Ancak Gökçeoğlu'nun dükkanında öne çıkan ve özel bir ilgi gören bir baharat var: üzerlik tohumu.

Üzerlik tohumu, Mardin ve çevresinde yüzyıllardır kullanılan ve birçok yöresel yemeğe lezzet katan bir baharat. Ancak son yıllarda üzerlik tohumunun popülerliği, sağlık faydalarının keşfedilmesiyle birlikte hızla arttı. İçerdiği yüksek lif ve antioksidanlar sayesinde sağlık için birçok faydası olduğu biliniyor. Gökçeoğlu, bu özel baharatın tadını ve sağlık faydalarını müşterileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyor.

Gökçeoğlu, 50 yıldır süren esnaflık hayatında değişen pek çok şey olduğunu ancak müşterilerinin sadakatinin ve çarşının tarihî atmosferinin hiç değişmediğini belirtiyor. Ona göre, bu çarşı ve içindeki esnaflar, bir zamanlar olduğu gibi hala insanları geçmişe götürüp, unutulmaya yüz tutmuş tatları ve kokuları yeniden hatırlatıyorlar.

Tarihi Mardin Çarşısı'nda 50 yıldır esnaf olan baharatçı İsa Gökçeoğlu, “Mardin'de ezelden beri harmel yani üzerlik tohumu kullanılıyor. Hatta yakıldığı zaman yaz aylarında haşereler için iyidir.

Ne yılan ne akrep ne de böcek gelir. Tütsü tavada yakılır, dumanı ile ev tütsülenir. Üzerlik tohumlarının ipe asılmış hali nazar, göz, büyü için iyi gelir. Bunların büyük olanları eve asılır. Küçük olanlar ise araba için kazadan beladan koruduğuna inanılır” dedi.

"KAVRULMUŞ HALİ BASURA İYİ GELİYOR"

Tohumunun faydalı olduğunu aktaran Gökçeoğlu, “Bunun tohumu basuriçin bire birdir. Kavrulur, daha sonra dövülür ve sabah aç karnına bir çay kaşığı yenir. Basur için birebirdir. Kilosunu 50 liradan satıyoruz. Günde 5-10 kilo satıyoruz. İpe asılanları da köyde yapılıyor, biz de satıyoruz. diye konuştu.

Üzerlik tohumu, üst solunum yollarına iyi geliyor. Özellikle burun tıkanıklığı konusunda etkili bir bitki olduğu söyleniyor

Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek oluyor, bağırsaklarda oluşan zararlı bakteri, parazit ve kurtların yok olmasına destek oluyor.

Antioksidan etkiler gösterdiğinden sadece burun tıkanıklığına iyi gelmekle kalmıyor, grip, nezle gibi hastalıkların da oluşmasını engelliyor, oluşan hastalıkların ise daha kısa sürede iyileşmesine destek oluyor.

Hormonların sağlıkla salgılanmasına da destek olan üzerlik tohumu, özellikle regl dönemi düzensiz olanlara öneriliyor. Bu dönemi ağrılı geçirenlerin ağrı ve sancılarını hafiflettiği söyleniyor.

Saç ve saç derisini de olumlu yönde etkileyen üzerlik tohumu, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerinin, kırılmalarını önüne geçiyor.

Bu özelliği sayesinde saçların her zamankinden daha gür ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olduğu söyleniyor.

Depresyon ve stres başta olmak üzere olumsuz ruh hallerine iyi geliyor. Strese bağlı yaşanan baş ağrısı ve uyku problemlerine de bu sayede çözüm oluyor.

Üzerlik tohumu çayı düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirici bir etki de oluşturuyor

Bunların yanında üzerlik tohumunun vücutta oluşan iltihaplanmaların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu biliniyor.

HABER: Daristan Bülbül

01 Nis 2024 - 13:49 - Sağlık

Mahreç  Daristan Bülbül