Mardin'de DEM Parti fark attı, Artuklu'yu da kazandı

Kesin olmayan sandık sonuçlarına göre Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni DEM Parti kazandı. DEM Parti kesin olmayan sonuçlara göre; Mardin’de Artuklu Belediyesi ile Dargeçit Belediyesi’ni yeniden kendi belediyeleri arasına ekledi.

Cemal Çetin
Cemal Çetin Tüm Haberleri
Mardin'de DEM Parti fark attı, Artuklu'yu da kazandı
Mardin'de DEM Parti fark attı, Artuklu'yu da kazandı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye genelinde yapılan Mahalli İdareler seçimleri tamamlandı. Sandıkların kapanmasının ardından Mardin’de sayım işlemlerine geçildi. Mahallî İdareler Genel Seçimleri'nde Mardin Büyükşehir Belediyesi olduğu için ilçe belediyelerinde aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi için de oy kullanıldı. Mardin'de toplamda 10 ilçede sandıklar kuruldu. 11 belediye başkanı için ve 10 ilçe belediye meclis üyeleri için oylama yapıldı.

10 ilçede toplamda 2 bin 37 sandık kuruldu. Aynı zamanda 2 bin 37 sandıkta 555 bin 28 seçmenin oy kullanması beklenirken, katılım beklenenin altına düştü. Kesin olmayan sonuçlara göre; yüzde 72 oranında katılımın olduğu Mardin’de sandık sonuçları peyderpey gelmeye başladı.

Gece geç saatlere kadar sayım işlemleri devam ederken, kesin olmayan sonuçlara göre Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni DEM Parti kazandı. Daha önce yerine 2 defa kayyım atanan Ahmet Türk, 3’üncü defa Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı olarak seçildi.

Kesin olmayan sonuçlara göre; DEM Parti Mardin’de Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı ve Dargeçit belediyelerini kazandı. Kesin olmayan sonuçlara göre; Kızıltepe Belediye Başkanı Zeyni İpek oldu. Yine Kesin olmayan sonuçlara göre Nusaybin Belediye Başkanı Gülbin Şahin Dağhan, Mazıdağı Belediye Başkanı Kudret Uçuk, Dargeçit Belediye Başkanı Asya Gezer, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Ali Amak Derik Belediye Başkanı da Songül Özbahçeci oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre; AK Parti de Yeşilli, Midyat, Savur, Ömerli belediyelerini kazanan parti oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre; Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ve Savur Belediye Başkanı da Engin Uğur Hamidi oldu.

Sandık sonuçları üzerine tüm ilçelerde DEM Partililer sokağa döküldü. Dargeçit, Kızıltepe, Derik, Nusaybin ve Mazıdağı ilçe binalarının önünde, Artuklu’da ise il binası önünde bir araya gelen binlerce kişi halaylar çekerek, meşalelerle kutlama yaptı. Uzun araç konvoylarının yapıldığı kutlamaların Artuklu’daki ayağı şehrin dört bir yanını sararken, vatandaşlar zafer işaretleri ve DEM Parti flamları ile sokaklarda tur attı.

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Devrim Demir ile Artuklu Belediye Eşbaşkanları Mehmet Ali Amak ve Münevver Ölker, DEM Parti İl binasında seçimleri takip etti. Son sandık sonuçlarının gelmesinin ardından Demir ve Türk, il binası önünde toplanan binlerce kişiye seslendi.

İlk olarak konuşan Demir, halka teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Kürt halkı tüm saldırılara ve tüm oyunlara rağmen, kayyımlara en güçlü şekilde cevap vermiştir. Tüm kirli oyunlara rağmen kayyım yine kaybetti, kayyımı hep birlikte gönderdik” dedi.

Ardından halka teşekkür ederek sözlerine başlayan Ahmet Türk de, “Bugün Kürt halkı, Mardin halkı irademizi gasp edenlere karşı büyük bir cevap verdi. Hepinizi kutluyorum, hepinize teşekkür ediyorum. Bu coşkunuz, bu heyecanınızla, Kürt halkı özgürlük için Kürt halkı demokratik bir barış için verdiği bu mücadeleyle amacına ulaşacak. Kürt halkının geleceği aydınlıktır. Mücadelesiyle, direnişiyle Kürt halkının geleceğini aydınlatacağız. Halkımızın iradesine karşı kirli oyunlarla bir kez daha el koymak istediler. Ama Kürt halkı onlara büyük bir cevap verdi. Biliyoruz ki, bu cevap tüm dünya için önemli bir cevaptı. Kürtlerin iradesini tanımayanlar bugünden sonra iktidar olamazlar” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kitle kutlamalarını sürdürdü.

Haber: Cemal Çetin

31 Mar 2024 - 22:34 - MARDİN SEÇİM

Mahreç  Cemal Çetin