Mardin Hudut Karakolu'ndaki rüşvet davasında karar: Binbaşıya beraat, astsubaya ceza

Mardin'de "göçmen kaçakçılığı" ve "rüşvet" suçlamalarıyla yargılanan Binbaşı İ.K. hakkında beraat, biri astsubay 4 kişi hakkında ise hapis cezası verildi.  

Büyütmek için resme tıklayın

Mardin'de 2020 yılının Ağustos ayında “Göçmen kaçakçılığı” ve “Rüşvet” soruşturması kapsamında   yapılan operasyon kapsamında 2’nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı İ.K. ile astsubaylar N.M., A.Ç. ve G.S. ile H.A., K.M. ve A.Ç. isimli sivillerin de aralarında olduğu 7 kişi tutuklanmıştı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra aynı suçlamalarla 1’i tutuksuz 8 kişi hakkında iddianame hazırladı.  

Mezopotamya Ajansı'ndaki (MA) habere göre; iddianamenin hazırlanması sonrası davanın ilk duruşma 12 Ocak 2021’de yapıldı. Hudut Karakol Komutanlığı’nda yapılan işleri ve kurulan şebekeyi anlatan sanıklardan astsubay Gürkan S., yargılama sürecinde ifadesini geri çekti. G.S., polislerin kendisini “Şimdi bunu ‘buradan kaçıyordu’ diye vursak, kim ne görecek” diyerek tehdit ettiğini ileri sürdü. 

G.S. ifadesinin devamında polislerin kendisinden tabur komutanı aleyhine ifade vermesini istediğini iddia ederek, “Tabur komutanımın sigara kaçakçılığı yaptığı, mülteci kaçakçılığı yaptığı yönünde beyanlarda bulunmamı istediler. Hatta beni bu konudan kurtarmak için güvence vereceklerdi. Beni sonradan soruşturmada tanık yapacaklardı” sözleriyle ifadesini baskı altında verdiğini savundu. 

Bunun üzerine aralarında Binbaşı İ.K.'nin de olduğu 7 kişi tahliye edildi.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Söz konusu davanın karar duruşması 19 Mart'ta Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıkların katılmadığı karar duruşmasında savcı, 8 sanığın da cezalandırılmasını istedi. Savcı, aralarında Binbaşı İ.K.'nin de olduğu kişilerin üzerlerine atılı suçun “sanık savunmaları, tanık beyanları, tape kayıtları, fiziki takip tutanağı, HTS kayıtları ve adli sicil kayıtları” kapsamında sabit olduğunu savundu.

BİNBAŞIYA BERAAT, ASTSUBAYA CEZA

Mahkeme, 8 sanık hakkında da “Kaçakçılık kanununa muhalefet, rüşvet almak ve vermek” suçlamalarından beraat kararı verdi. Mahkeme, Gürkan S.'nin mahkeme huzurunda verdiği beyanlarını dikkate alarak, Binbaşı İ.K., astsubaylar N.M. ve A.Ç. ile A.O. hakkında “Göçmen kaçakçılığı yapmak" suçundan da beraat kararı verdi. 

Mahkeme, astsubay Gürkan S. ile diğer yargılanan isimler olan H.A., K.M. ve A.Ç. hakkında “Göçmen kaçakçılığı yapmak" suçundan 5 yıl hapis cezası ile 32 bin TL para cezası verdi. ( Haber Merkezi)

Kaynak: MA - Mezopotamya Ajansı

24 Mar 2024 - 12:04 - Asayiş