Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Mardin'in Savur, Dargeçit, Mazıdağı ve Derik ilçelerinde peş peşe yakılan Newroz ateşi eşliğinde kutlamalar yapıldı. Renkli görüntüler ortaya çıktı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması
Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Mardin’de Savur, Dargeçit, Mazıdağı ve Derik ilçelerinde Newroz ateşleri yakıldı. Mardin'in her dört ilçesinde de DEM Parti öncülüğünde gerçekleştirilen kutlamalar öncesinde vatandaşlar Newroz alanlarına akın etti.

Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Savur ilçesinde Newroz kutlaması Sürgücü kırsal mahallesinde gerçekleştirildi. Köy meydanında gerçekleştirilen kutlamaya binlerce kişi yöresel kıyafetleri ile katılırken, kadınlar rengarenk fistanları ile meydanı doldurdu. Newroz alanında binlerce kişi birlikte halaya durdu.

Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Sahneden seslendirilen şarkılar eşliğinde çekilen halayın ardından Newroz kutlamasına geçildi. Newroz ateşinin yakılacağı alanda toplanan vatandaşlar, birlikte ateşi tutuşturdu.

Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Kutlamalarda konuşmalar da yapılırken, konuşmaların ardından Ribab ve yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde kalabalık doyasıya eğlendi. Kutlamalara Mardin milletvekili George Aslan da katıldı. 

GÜVERCİNLER UÇURULDU 

Mazıdağı ilçesinde de Newroz alanı Eski Hamam alanı olarak belirlendi. Eski Hamam alanında düzenlenen Newroz kutlaması öncesinde alanın etrafı bariyerlerle çevrildi. Vatandaşlar alana polis arama noktasından geçerek girdi. Yöresel kıyafetleri ile katılan vatandaşlar, alana girdikten sonra DEM Parti Mazıdğaı Belediye Eşbaşkan adayları Kudret Uçuk ve Hamdin Demir tarafından barış güvercinleri uçuruldu. 

Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Kutlama konuşmaların ardından halaylar eşliğinde devam etti.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER  

Dargeçit'te Newroz Bahçebaşı Mahallesi'ndeki alanda kutlandı. Sabahın erken saatlerinde Newroz alanına gelen vatandaşlar, coşkulu bir şekilde kutlamalara başladı. Newroz'a yöresel kıyafetleriyle katılan vatandaşlar halaylar ile Newroz kutlamasına başladı. Binlerce insanın katıldığı Newroz'da, renkli görüntüler ortaya çıkarken, alanın tamamen dolmasının ardından programa geçildi. Kutlamada barışı temsil eden beyaz güvercinler uçuruldu. 

Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Newroz kutlamasına Dargeçit Belediye Eşbaşkan adayları Asya Gezer ve Ramazan Aziz Akın ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk ve Milletvekili Beritan Güneş katıldı. Ahmet Türk ve Beritan Güneş’in konuşmalarının ardından kutlamalar Newroz ateşinin yakılması ile devam etti.

Mardin'de 4 ilçede Newroz Kutlaması

Derik ilçesinde de Newroz alanına sabah saatlerinden itibaren akın eden vatandaşlar doldurdu. Yöresel kıyafetleri ile alana gelen vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Newroz ateşi coşkulu bir şekilde yakıldı. Ardından yapılan konuşmalar ile devam eden Newroz kutlamasında, vatandaşlar yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekti.

Haber: Bayram Kerimoğlu

17 Mar 2024 - 16:58 - Kültür & Sanat

Mahreç  Bayram Kerimoğlu