Avustralya'da görüldü, yakın zamanda Mardin'e geliyor

Avustralya'dan sadece Türkiye değil aynı zamanda dünyayı da ilgilendiren ilginç bir haber geldi. Yakın tarihte Türkiye'de Antep, Elazığ, Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin'de her yerde olacak.

Avustralya'da yapılan araştırmalara göre, havaların ısınmasıyla birlikte yer altında yaşayan bazı hayvan türlerinin daha sık görülmeye başladığı belirtiliyor. Uzmanlar, yaz aylarında olağandışı derecede fazla ihbar aldıklarını ifade ediyor.

Avustralya'dan gelen yeni bir haber ise şu şekilde:

Bir turistik plajda, zehirli bir yılanın ısırdığı 45 yaşındaki bir kadın hastaneye kaldırıldı. Kadın, Pazar öğleden sonra Sidney'deki Long Reef Plajı'nda ısırıldı ve hemen ardından sağ ayak bileğinde iki delinme yarasıyla can kurtaranlara başvurdu.

Yerel haber kaynaklarına göre, söz konusu yılanın kırmızı karınlı siyah bir yılan olduğu düşünülüyor. Kadın, eşi ve oğluyla birlikte plajdayken ısırıldı. Can kurtaranlar tarafından ilk müdahalesi yapılan kadın daha sonra Northern Beaches Hastanesi'ne kaldırıldı. Yılan zehri nedeniyle şok geçirmeye başladı.

Kırmızı karınlı kara yılanlar, doğu Avustralya'ya özgü zehirli sürüngenlerdir ve ülkede sıkça rastlanan türlerden biridir. Genellikle 1.2 ila 1.8 metre uzunluğunda olurlar, ancak nadiren 2.4 metreye kadar büyüyebilirler.

Bu tür yılanlar genellikle çekingen ve insanlarla temas etmekten kaçınırlar. Tehdit edildiklerinde, vücutlarını düzleştirip başlarını kaldırarak kırmızı renkli karınlarını bir uyarı olarak gösterebilirler. Ancak nadir durumlarda saldırabilirler.

Kırmızı karınlı kara yılanlar zehirlidir, ancak insanlar için genellikle ölümcül değildir. Zehirleri küçük avlarını etkisiz hale getirmek için kullanılır. 2005 ile 2015 yılları arasında Avustralya'da meydana gelen yılan ısırıklarının yüzde 16'sı bu türden kaynaklandı, ancak bu ısırıkların neden olduğu ölümler çok nadirdir.

Yakın tarihlerde Türkiye'de de benzer bir durum yaşanabilir. Bahar aylarıyla birlikte hava sıcaklıklarının artmasıyla, yer altında yaşayan yılanların topraktan çıkması bekleniyor. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ ve Mardin gibi sıcak bölgelerde yaşayanlar, yılanlarla karşılaşabilirler.

Kaynak: www.elazigfirat.com

16 Mar 2024 - 20:45 - Yaşam